Regresi i gjumit te fëmijët 12 muajsh dhe pse nuk kalojnë të gjithë në një dremitje në këtë moshë

0 0

Ky postim do t’ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth regresit 12 mujor të gjumit dhe kalimit në një dremitje.

Ndërsa foshnja juaj i afrohet ditëlindjes së parë, shumica e prindërve kanë filluar të pyesin veten se kur është koha për të kaluar në një dremitje.

Pse fëmija im 12-muajsh po anashkalon gjumin?

Si do ta kuptoni se kur është koha për të kaluar në një dremitje?

A bëjnë të gjithë fëmijët 12 muajsh vetëm një dremitje?

Në fakt, jo.

Shumë nëna për herë të parë mund të befasohen, por mosha mesatare për një fëmijë të vogël për të kaluar në një dremitje është në fakt midis 15 dhe 18 muajsh. Ata bëjnë vetëm një dremitje deri në moshën 3-4 vjeç, mesatarisht. Ky artikull do të shqyrtojë arsyen pse jo të gjithë fëmijët 12 muajsh kalojnë në një dremitje gjatë ditës.

Nevojat për gjumë të fëmijëve 12 muajsh

Sapo një fëmijë kalon nëpër regresin e gjumit 8, 9 ose 10 muajsh, zakonisht shumica e foshnjave do të futen në një brazdë mjaft të mirë. Orari i një fëmije 12 muajsh zakonisht përfshin dritare zgjimi prej 3 deri në 4 orë ndërmjet periudhave të gjumit. Fëmijët 10 deri në 12 muajsh flenë 11-12 orë gjatë natës dhe 2-3 orë gjithsej dremitje, për një gjumë mesatar total prej rreth 13.5 orë në ditë, mesatarisht. Natyrisht, disa foshnja do të flenë më shumë dhe disa më pak, sigurisht.

Fëmija 12 muajsh anashkalon dremitjen ose bën dremitje shumë të shkurtra

Disa fëmijë 11 muajsh dhe 12 muajsh duket se kalojnë një regres të gjumit që ndikon kryesisht në dremitje. Fillon të duket se fëmija juaj 11-12 muajsh po përpiqet të kalojë në një dremitje. Si? Ata ose fillojnë të anashkalojnë tërësisht një dremitje (zakonisht dremitjen e pasdites) ose fillojnë të bëjnë dy dremitje 45-minutëshe. Dhe, këto gjëra mund t’ju bëjnë të mendoni se është koha për të kaluar në një dremitje. Megjithatë, është mirë që prindërit të mos nxitojnë këtë tranzicion.

Regresi i gjumit 12 mujor: Shkaqet

Kur fillojnë të ecin fëmijët e vegjël?

Ndërsa ka foshnja që ecin shumë herët, mosha mesatare është midis 10 dhe 14 muajsh për të hedhur hapat e tyre të parë. Mbani mend se hapat e parë janë të zbehtë në krahasim me atë se sa aktivë do të bëhen dhe kjo është arsyeja pse jo të gjithë fëmijët 12 muajsh nuk e përfundojnë kalimin në një sy gjumë. Sapo fillojnë me të vërtetë të ecin, përsëri lodhen jashtëzakonisht.

Çfarë lidhje ka ecja me gjumin?

Mendoni se si mund të ndiheni pasi të keni bërë kardio ose të vraponi për një orë.

Tani bëjeni tre herë në ditë. Epo, fëmija juaj duke u zvarritur, duke ecur, duke vrapuar dhe duke u ngjitur po shpenzon shumë energji. Unë shoh që disa foshnja madje fillojnë të kenë uri gjatë natës, përsëri, për shkak të të gjitha kalorive të djegura. Ju lutemi vini re: Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht t’i ushqeni, por të rrisni sasinë gjatë ditës.

Unë konstatoj se edhe pse një fëmijë 11-12 muajsh mund të fillojë të kalojë në një dremitje, ata duket se shkojnë prapa dhe lodhen më shpejt, përsëri, disa javë më vonë. Kjo mund të jetë për shkak të energjisë fizike ose mendore që ata përdorin. Pra, mund të dëshironi t’i mbani ato dy dremitje për pak më gjatë përpara se ta shtyni fëmijën tuaj shumë shpejt.

Regresi i gjumit 12 mujor: Sa zgjat?

Sipas profesionistëve me përvojë, regresi 12-mujor i gjumit zgjat afërsisht 3 javë. Është më i shkurtër se shumë nga regreset e tjera të gjumit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X