Qumështi i nënës ndryshon ngjyrë për të mbrojtur vogëlushen e sëmurë

0 0

Qumështi i gjirit njihet për efektet e mahnitshme si tek nëna edhe tek vogëlushët. Nëna e një vogëlusheje 7 muajshe ka ndarë në rrjet historinë e saj sesi qumështi i gjirit kishte ndryshuar ngjyrë për të mbrojtur vajzën e sëmurë.

Vogëlushja e sëmurë

Nëna e Rainës, një vajze të vogël 7 muajshe tha se nuk kishte kuptuar asnjë shenjë se e bija ishte prekur nga gripi. Sipas nënës, vajza nuk kishte shfaqur asnjë simptomë. Për këtë aryse dhe u shokua, kur pas një testimi mjekja i tha se e bija në të vërtetë ishte prekur nga gripi.

Qumështi ndryshon ngjyrë

Paige, nëna e vogëlushes e ka ndarë historinë e saj në Facebook për të treguar diçka të mrekullueshme. Qumështi i saj i gjirit, të cilin e kishte ruajtur në frigorifer pasi e kishte shtrydhur, kishte ndryshuar ngjyrë. Kjo gjë ndodhi pikërisht në kohën kur vajza kishte marrë virusin e gripit.

Qumështi mbrojti fëmijën

“Qumështi im i gjirit ka krijuar antitrupa për të luftuar çdo infeksion që Raina mund të ketë pasur. Unë kurrë nuk i kam dhënë ilaçe për gripin”.

Paige vazhdoi të inkurajojë nënat e tjera që të mos heqin dorë nga ushqyerja me gji, edhe pse mund ta gjejnë të vështirë këtë rrugëtim.

“Nëse jeni një nënë e re dhe mund të ushqeni me gji, ju lutem të jeni e duruar dhe të kërkoni ndihmë nëse keni nevojë. Ushqyerja me gji është kaq e rëndësishme për foshnjat tona”.

Përse qumështi ndryshon ngjyrë?

Kur jeni sëmurë, trupi juaj djeg kalori shtesë duke u përpjekur për të luftuar atë sëmundje – kështu që nëna do të ketë më shumë yndyrë në qumësht për t’i dhënë energjinë fëmijës së saj, dhe për këtë arsye ngjyra ndryshon.

Lexo edhe: Si e mbron qumeshti i nenes femijen nga infeksionet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X