Pure me spinaq dhe patate te embel (7 muaj+)

0 0

Pure me spinaq dhe patate të ëmbël

Dëshironi receta për fëmijë? Kjo është një super recete, që përveçse me shume vlera ushqyese është edhe shumë e shijshme.

Përbërësit

– ½ pastinak
– 1 patate e ëmbël mesatare
– ½ mollë
– 50 gram spinaq
– Vaj ulliri

Përgatitja
Në një tenxhere hidhni vajin e ullirit, pastinakun, pataten e ëmbël dhe mollën. I trazoni rreth 2-3 minuta dhe më pas shtoni ujë. I leni të ziejnë derisa të shterojë uji, fikni zjarrin dhe më pas shtoni spinaqin dhe e leni të pushojë rreth 15 minuta me kapak. E kaloni të gjithë masën në grirëse derisa të krijohet një pure homogjene.

Lexoni edhe: Pure me spinaq, patate dhe veze


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X