Pse kemi neps për sheqer dhe si ta shmangim?

Ndonjëherë, truri ka nevojë për sheqer sepse i nevojitet energji që të funksionojë siç duhet. Tek të rriturit, nevoja për sheqer mund të jetë thjesht për forcë zakoni, thjesht psikologjike etj.
0 0

Trupat tanë shpesh na japin sinjale që nuk duhet t’i injorojmë dhe përmes tyre përmirësojmë shëndetin tonë. Një nga sfidat më të vështira për t’u përballuar është nepsi dhe dëshira për sheqer.

Pse ndodh të kem neps për gjëra të ëmbla?

Arsyet janë nga më të ndryshmet dhe dallojnë nga një person te tjetri. Ndonjëherë, truri ka nevojë për sheqer sepse i nevojitet energji që të funksionojë siç duhet. Tek të rriturit, nevoja për sheqer mund të jetë thjesht për forcë zakoni, thjesht psikologjike etj.

Zakoni

Zakonet tuaja të përditshme janë të rrënjosura në tru dhe këto mund të ngjallin dëshira për ushqime të caktuara.

Shpërblimi

Ndonjëherë ne përdorim shpërblimet si motivim për të arritur qëllime të caktuara, si për shembull në rrugëtimin e fitnesit.

Patologjia

Truri ka nevojë për glukozë që të funksionojë, kështu që është e kuptueshme pse herë pas herë ndjen nevojën për sheqer.

Çfarë e shkakton nepsin për sheqer?

 • përfundimi i një seksioni sportiv;
 • dieta juaj nuk është e duhura;
 • përdorimi i ëmbëlsuesve artificialë;
 • bëhet zakon;
 • gjumë jo cilësor;
 • nivel i lartë stresi;
 • tejkalimi i vakteve.

Si ta ndaloni nepsin për sheqer?

 • hani më shumë fibra;
 • konsumoni proteina;
 • pini shumë ujë;
 • bëni zëvendësime të shëndetshme;
 • ndërprisni ëmbëlsuesit natyralë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X