Problemet me shikimin, si te korrigjojme strabizmin?

0 0

Strabizmi është një patologji e syve të fëmijës e cila mund të diagnostikohet që në fillim të jetës së tij. Kjo shfaqet më tepër tek fëmijët e vegjël, sytë e të cilëve shikojnë në të njëjtin drejtim, por ndërsa njëri sy shikon në drejtim frontal, tjetri ka tendencën të shikojë një prej dy cepave të syrit, zakonisht në atë të brendshëm, dhe në disa raste poshtë.

Çfarë e shkakton strabizmin?

Në disa raste ai mund të jetë i lindur. Shpesh shkaktar mund të bëhet edhe lindja parakohe, duke bërë që problemi të shfaqet gjatë muajve të parë të jetës. Pra shkaktarët janë të ndryshëm për subjekte të ndryshme, e megjithatë na duhet të theksojmë se shkaktari kryesor është faktori i trashëguar.

Cilat janë simptomat?

Fëmija mund të ndiejë dhimbje në qafë ose kokë, por ndër simptomat më të shpeshta janë ato që lidhen me shikimin, pra rediktim të shikimit, shikimi i dyfishtë, dhe lodhje e shpeshtë okulare.

Si ta korrigjojmë strabizmin?

Ai mund të korrigjohet në varësi të problemit që shkakton, si për shembull hipermetropia etj. Fëmijës duhet t’i vendosen edhe syze për të korrigjuar problemin qe mund të ketë. Nëse fëmija  nënshtrohet një ndërhyrhje duhet të mbajë për një kohë të caktuar fasho. Ndërhyrja nuk është gjithmonë e nevojshme, por duhet të themi se ndikon pozitivisht në korrigjimin e pamjes së syve. Megjithatë edhe pas ndërhyrjes strabizmi mund të ripërsëritet.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X