Problemet e gjumit per cdo moshe te femijes

0 0

Gjumi mund të kthehet në një problem pavarësisht moshës së fëmijës, zakonisht problem tek fëmijët e vegjël bëhet zgjimi i shpeshtë gjatë natës, ndërsa tek ata më të rritur refuzimi për të shkuar në shtrat apo refuzimi për t’u ndarë nga ju.

Tashmë gjithçka mund të ketë një zgjidhje!

Nga mosha 12-18 muajsh: në këtë fazë problemi është zgjimi i shpeshtë gjatë natës. Këshilla jonë është që të vendosni një rutinë tëmirë tek fëmija juaj, ta lini të mësohet të flejë vetë pra pa ndihmën tuaj apo vese të këqija, si edhe ta bëni të flejë gjithë natën në të njëjtin vend që ka qënë në momentin që ka rënë në gjumë, pra në të njëjtat kushte.

Mosha mosha 18 muajsh-3 vjeç: tani problemi mund të jetë të jetë të shkuarit në shtrat. Ky problem shfaqet sepse ata në këtë moshë kërkojnë të kenë gjithcka nën kontroll dhe gjumi për ta nënkupton të “braktisësh” kontrollin. Ju në këtë fazë mund të qëndroni pak pranë shtratit të tyre para gjumit, t’i lexoni diçka por pa e tejkaluar limitin. Kur të jetë momenti i “natës së mirë” duhet patjetër ta respektoni.

Mosha 3-6 vjeçare: fëmijët e moshës parashkollore dëshirojnë të kenë gjithmonë vëmendjen e prindërve dhe në mbrëmje do ta kenë të vështirë të ndahen nga ju. Ajo që duhet të bëni është ta vendosni në shtrat dhe ta bindi të qëndrojë atje duke siguruar se ju jeni pranë tij dhe nuk do të largoheni prej tij. Qëndroni pranë tij deri në momentin që do të flejë duke mos i folur apo prekur por thjeshtë duke e bërë të ndihet i sigurt. Mos e merrni fëmijën në shtratin tuaj. Ai duhet të flejë në shtratin e tij duke mos pasur varësi nga prerja juaj.

Lexoni dhe: Per sa ore gjume ka nevoje nje femije sipas moshes?

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X