Princi Xhorxh i apasionuar pas vallëzimit, trashëgim nga Princeshë Diana

0 0

Për shumë fëmijë, vajza dhe djem, vallëzimi vjen në mënyrë të natyrshme. Fëmijët kërcejnë para se të mund të vrapojnë, vallëzojnë sepse është argëtim për ta dhe se fundja ndihen të gjallë. Por me rritjen e tyre, duket sikur vallëzimi bëhet një mënyrë argëtimi më shumë për vajzat dhe më e kufizuar tek djemtë.

Megjithatë ka edhe shumë djem të cilët dëshirojnë të shprehin veten përmes kërcimit.

Princi pesëvjeçar Xhorxh është një nga ata djem. Atij i pëlqen të kërcejë, sipas babait të tij, Princi Uilliam.

Princi William vazhdon të shpjegojë se ndërsa ai nuk është balerini më i mirë, nëna e tij, Princesha Diana, e donte kërcimin. Duket se geni për vallëzim kalon nga brezi në brez.

“Nëna ime gjithmonë vallëzonte, ajo e donte vallëzimin,” thotë William. “Dhe nëse është diçka që e doni, bëni atë që doni, mos lejoni që dikush t’ju thotë të kundërtën.

Për fat të mirë për Princin Xhorxh, ka shumë mundësi për të bërë atë që ai e do. Në shkollën e tij është pjesë e kurrikulës mësimore, dhe klasa e tij thuhet se i kushton rreth 35 minuta në javë aktivitetit të vallëzimit.

Shkolla nuk thotë se baleti është vetëm për vajzat, sepse nuk është, por është e vërtetë që djemtë janë ende në pakicë në këtë aktivitet.

Siç raporton Raporti i Huffington Post, statistikat sugjerojnë se ndërsa mbi 3.5 milionë fëmijë amerikanë studiojnë vallëzim, vetëm 10% e tyre janë djem.

“Shumica e djemve që kërcejnë balet përballen me rezistencë të jashtëzakonshme  nga familjet e tyre, nga miqtë dhe nga shoqëria në përgjithësi”.

Gormley është drejtor i një filmi dokumentar mbi këtë temë. Filmi zbulon pse djemtë janë të dekurajuar nga përpjekja për të marrë pjesë në balet dhe pse prindërit (veçanërisht baballarët) do të inkurajojnë djemtë e tyre që të provojnë zhaner të tjerë të kërcimit.

Lexo edhe: 8 arritjet me te medha te femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Lajm i trishtuar për aktoren...

Lajm i trishtuar për aktoren e mirënjohur të humorit në Shqipëri, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit e saj këto emocione trishtimi: Të dy...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X