Pije të gazuara dhe lëngje frutash për fëmijën?

0 0

Pijet e gazuara nuk këshillohen për fëmijët, as qumështi i aromatizuar apo me përzierje frutash.

Ato përmbajnë shumë sheqer dhe acid dhe mund të dëmtojnë dhëmbët në zhvillim të fëmijës suaj. Qumështi i aromatizuar dhe milkshake përmbajnë sheqer të shtuar, gjithashtu.

Pijet me sheqer mund të ngopin fëmijën dhe të heqin nevojat për ushqimet që përmbajnë vlera për ta.

Fëmija juaj mund të ketë gjithashtu diarre nëse pi shumë pije me sheqer në të njëjtën kohë. Sistemi i tretjes mund të ndikohet nga vëllimi i madh i lëngjeve dhe sasia e lartë e sheqerit.

Fëmija gjithashtu ka gjasa të mësohet me një dietë jo shumë të shëndetshme dhe të bëhet mbipeshë në të ardhmen.

Uji, qumështi i gjirit ose formula janë pijet më të mira për fëmijën tuaj deri në moshën 1-vjeçare. Pas kësaj mund të filloni qumështin e lopës ose të dhisë si qumështin e tyre kryesor.

Qumështi përmban vitamina dhe minerale të rëndësishme, të tilla si kalciumi dhe vitamina B2 dhe B12.

Nuk ka nevojë t’i jepni pije të gazuara, apo lëngje frutash, sidomos nëse fëmija ha fruta dhe perime rregullisht. Nëse i jepni lëngje, sigurohuni t’i holloni me ujë në një raport 1:10.

Lexo edhe: Lengje frutash per femijet? Mjeket ngrejne alarmin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X