Petulla sipas metodës së vjetër

0 1

 Përmbajnë:

158 kalori;

5.9 gramë yndyra;

21.7 gramë karbohidrate;

4.5 gramë proteina;

38 miligramë kolesterol
504 miligramë natrium.

Përbërësit:

 • 1 1/2 gota miell;
 • 3 1/2 lugë çaji sodë buke;
 • 1 lugë çaji kripë;
 • 1 lugë sheqer të bardhë;
 • 1 1/4 gota qumësht;
 • 1 vezë;
 • 3 lugë gjalpë, të shkrirë.

Përgatitja:

 1. Në një tas të madh, përziejmë miellin, sodën, kripën dhe sheqerin. Bëni një gropë në qendër dhe hidhni qumështin, vezën dhe gjalpin e shkrirë dhe vazhdoni përziejini deri sa të krijohet brumi.
 2. Ngroheni një tigan të lyer me vaj në nxehtësi mesatare. Përdorni masën e brumit afërsisht 1/4 filxhan për secilën petull dhe shtojini në tigan. Lërini sa të bëhen kafe në të dyja anët dhe shërbejini të nxehta.

Lexo edhe: Petulla te fshira 1. Petulla sipas metodës së vjetër – Pergrate

  […] Petulla sipas metodës së vjetër […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Mish me qepë nga Alketa...

E keni gatuar drekën për sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Mish me qepë Përbërësit: 1 racion mish;...

Si të gatuajmë karkaleca me...

Ka shumë mënyra për përgatitjen e karkalecave, por po ju tregojmë një prej tyre që përgatitet shumë thjesht dhe shpejt. Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1...

Si të gatuajmë byrek me...

Përbërësit: 1 pako petë; gjysmë kilogram spinaq; 3 kokrra vezë; 2 copa djathë; pak gjalpë; gjethe qepe (nëse dëshironi); 1 gotë qumësht. Përgatitja: Marrim petët dhe 2-3 prej tyre i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X