Pesë këshilla si të kujdesesh për veten sonte

0 0

Ngjarjet e shumta që lakohen në media, sidomos ato me impakt të lartë social shpesh bëhen aq shumë pjesë e jona, saqë na prishin rrjedhën e përditshme të jetës. Pa kuptuar ne dëmtojmë veten duke i kushtuar rëndësi atyre.

Pesë këshilla si të kujdesesh për veten sonte

1.Rrini offline

Kur ndodhin ngjarje që bëjnë bujë mediatike është e kuptueshme që dëshironi të lexoni të rejat e fundit. Por kjo nuk është e shëndetshme veçanërisht nëse jeni të prekur emocionalisht nga çfarë ndodh. Kështu fikeni internetin dhe mos lexoni lajme.

2.Kini prioritet veten dhe shëndetin

Ndonjëherë nuk e kuptojmë sesi një ngjarje negative edhe pse nuk ka lidhje me ne, na dëmton shumë emocionalisht, gjë që më pas mund të ketë pasoja edhe në shëndetin fizik.

  1. Flini mirë

Shtrihuni dhe flini, pa kontrolluar rrjetet sociale.

  1. Ndryshoni fokusin tuaj

Nëse nuk jeni në gjendje të flini, të paktën gjeni diçka tjetër që t’i kushtoni vëmendje. Për shembull mund të shikoni filmin e preferuar, merrni një mikeshë në telefon etj.

  1. Përqafoni fëmijët

Stresi i madh që mund të kaloni ju, ndikon edhe te fëmijët. Prandaj, shfaqini atyre dashuri dhe ngrohtësi.

Lexo edhe: 10 menyra per te rivitalizuar jeten tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X