Pese arsye qe tregojne pse e qeshura permireson shendetin tuaj

0 0

Të qeshësh të bën mirë për shëndetin, dhe kjo është kthyer në një terapi tepër të famshme, “terapia e buzëqeshjes” e cila është shumë e rëndëishme edhe gjatë trajtimit të personave me sëmundje tepër të veshtira. Sipas psikiatrit Stefano Lagona, përgjegjës shkencor në “Educazione continua in medicina”, ekzistojnë 5 arsye kryesore që tregojnë rëndësinë e buzëqeshjes në përmirësimin e shëndetit.

Arsyet janë…

  • E qeshura redukton stresin.
  • E qeshura ju ndihmon edhe në punë. Ajo mund t’ju bëjë të paraqesni prezantime më të mira dhe të krijoni marrëdhënie më të bukura me kolegët e punës.
  • Ndikon në përforcimin e lidhjeve personale. Pra ndihmon në konsolidimin e tyre sepse tek ju shfaqen ndjenja pozitive të cilat sigurisht ndikojnë në marrëdhëniet që do të krijoni me të tjerët.
  • E qeshura stimulon sistemin imunitar. Nëse do të qeshni në trupin tuaj do të lëshohen një sërë substancash kimike “të lumtura” që do të ndërhyjnë në sistemin imunitar duke rritur përforcimin anti-viral dhe anti-tumoral.
  • E qeshura bën të lëshohet endrofina. Këto janë hormonet e lumturisë dhe kanë një efekt qetësues, kundër dhimbjeve, shkaktojnë eufori si edhe kanë efekt imunostimulues.

E nisni dhe e përfundoni ditën vetëm me buzëqeshje. Asgjë nuk është më e rëndësishme se shëndeti juaj dhe i familjes tuaj!

Lexo edhe: Femijet e qeshur jane me te mencur

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

 

Nese keni deshire mund te rregjistroheni ne portal duke klikuar ne: https://www.pernenat.al/register


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X