loading

Perse nuk duhet te prekim organin gjenital tek djemte?

0 0

Higjiena e organit gjenital tek djemtë përbën një shqetësim të madh për prindërit. Fizionomia e organit të djemve të vegjël është e ndryshme nga ajo e të rriturve, dhe përpjekjet për ta ndryshuar atë mund të jenë shumë të rrezikshme.

Ku qëndron ndryshimi dhe problemi?

Organi gjential i djemve të vegjël ka një pjesë lëkure e cila mbulon gjithë gjatësinë e tij dhe kjo mbyllje është e tillë për shkak se organi i fëmijës nuk ka ende një funksion seksual. Ndërkohë kjo strukturë e mbron gjithashtu edhe nga urina dhe feçet. Për të ruajtur fëmijën nga infeksionet do t’ju këshillonim të lanit organin e tij gjenital disa herë në ditë.

A duhet të bëjmë hapje të organit gjenital?

Disa pediatër mendojnë se kjo teknikë e kryer në mënyrë tepër delikate është një “gjimnastikë” që favorizon zhvillimin e mëtejshëm. Ndërkohë, disa studime tregojnë se kjo taktikë mund të rezultojë e dhimbshme për fëmijën dhe nga ana tjetër mund ta bëni atë më të “zbuluar” edhe ndaj infeksioneve. Pra, ju nuk duhet të kryeni një hapje me dorën tuaj të organit, por duhet të respektoni zhvillimin e tij anatomik. Me kalimin  kohës pjesa e sipërme e organit do të ndahet vetë nga lëkura.  Në disa raste mjeku mund të këshillojë të kryhet një ndërhyrje kirurgjikale.

Lexoni edhe: Kriza e gjenitaleve tek te bebet

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X