Perse femija duhet te shkoje ne kopsht?

0 0

Në kohën e sotme kur të dy prindërit janë në punë, gjithnjë e më shumë foshnjat dhe fëmijët e vegjël po kalojnë kohë në vende ku kujdesen të tjerë për to, dhe një prej tyre është kopshti/çerdhja.

Përparësitë e çerdhes për fëmijën

  • Fëmija mësohet që i vogël në kontakt me të tjerët, duke u bërë i hapur dhe i shoqërueshëm;
  • Në krahasim me dadon, apo një kujdestare të vetme, personeli i çerdhes ka më shumë eksperiencë në rritjen dhe kujdesin për të vegjëlit;
  • Mësohet me rregullat e shoqërisë, mësohet me orare fikse (nëse tashmë nuk i ka), mëson gjëra të reja në përpjuthje me moshën që ai ka.

Kur çerdhja mund të mos jetë zgjedhja më e mirë?

  • Kur shëndeti i fëmijës është jo shumë i mirë dhe kontakti me fëmijë të tjerë mund ta bëjë të ketë shpesh rrufë, kollë, grip etj;
  • Kur vuan nga sëmundje të veçanta alergjike, që kanë nevojë për ushqime apo kushte higjienike të veçanta;
  • Nëse fëmija ende nuk arrin të mësohet me ndryshimin dhe mbas disa muajve ende qan, ulëret sapo e lini në çerdhe, duke mos pranuar të flejë, të hajë etj. Si të bëhet përshtatja e fëmijës në çerdhe;

Si ta përshtatim fëmijën në çerdhe?

  • Mund të vendosni të filloni me lënien e fëmijës me orar të plotë, apo vetëm gjysmë dite, sipas nevojave tuaja dhe të fëmijës tuaj;
  • Gjithnjë lini një periudhë kohe për përshtatjen, aq sa ka nevojë fëmija, gjatë së cilës ju mund të kuptoni nevojat e tij;
  • Gjatë kohës së përshtatjes, përpiquni ta mësoni fëmijën me mungesën tuaj në mënyrë shumë graduale, pa bërë përpjekje të kota që të ikni fshehurazi kur fëmija nuk e ka mendjen, apo po fle;
  • Njoftoni personelin e çerdhes për zakonet e të ushqyerit, shëndetin e fëmijës etj.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X