Përfitimet e uthullës së mollës në shëndet

0 0

Uthulla e mollës mund të përdoret për shumë receta gatimesh, por edhe për trajtime të ndryshme të flokut dhe lëkurës.

A i dini përfitimet e uthullës së mollës në shëndet?

Ul rrezikun e kancerit

Disa studime kanë treguar se uthulla e mollës ka aftësi të luftojë kundër qelizave kancerogjene.

Ul oreksin

Kërkimet kanë treguar se nëse konsumoni uthull molle, do të arrini më shpejt qëllimin për të humbur peshë, sepse ajo do t’ju japë ndjesinë e ngopjes dhe kështu nuk duhet të hani shumë.

Mund t’ju heqë dëshirën për gjëra të ëmbla

Nëse keni dëshirë të papërmbajshtme për ushqime me sasi të lartë sheqeri, uthulla e mollës e përdorur në gatime të ndyrshme mund të reduktojë këtë dëshirë.

Mund të përmirësohet gjendja e stomakut

Proceset  e shndërrimit nëpër të cilat kalon molla për t’u bërë uthull, e bëjnë atë probiotik. Probiotikët janë bakteret e mira që mbrojnë stomakun.

Redukton sasinë e sheqerit në gjak

Uthulla e mollës rrit efiçiencën e insulinës dhe në këtë mënyrë lufton sheqerin e lartë që është i dëmshëm.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Një nga rreziqet më të mëdha për zemrën është sasia e lartë e kolesterolit. Studimet kanë treguar se uthulla e mollës ul nivlein e tij.

Redukton rrezikun e helmimit nga ushqimi

Uthulla e mollës ka fuqi antibakteriale të forta dhe ju mbron nga ndjenja e të vjellave nga ndonjë ushqim i papërshtatshëm.

Kujdes

Uthulla e mollës ka disa përiftime në shëndet, por kujdes të mos e teproni. Aciditeti i saj mund të dëmtojë dhëmbët dhe të djegë fytin. Konsumojeni të përzier me ujë, ose shtojeni nëpër receta në sasi të moderuara.

Lexo edhe: Uthulla e molles, vetite mahnitese te saj dhe kujdesi qe duhet te kemi ne perdorim


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X