Përdorimi i zgjatur i smartfonit ju shkakton dhimbje koke

0 0

Përdorimi i shumtë i celularit duket se ka pasoja të rëndësishme në dhimbjen e kokës. Kjo lidhje zbulohet nga një studim indian i botuar në revistën Neurology Clinical Practice. Rezultatet nxjerrin në pah, në të vërtetë, se si ata që posedojnë dhe përdorin smartfonin rregullisht marrin më shumë ilaçe dhe luftojnë për të hequr qafe dhimbjen e kokës së ata që përdorin telefonin vetëm për thirrje ose nuk posedojnë një smartfon.

Dhimbje koke dhe qetësues të shumëfishtë të dhimbjes

Studimi, i kryer midis qershorit 2017 dhe dhjetorit 2018 mbi 400 pacientë me dhimbje koke, synonte të përcaktonte ekzistencën e një korrelacioni midis përdorimit të smartfonit dhe fillimit (dhe / ose rritjes) së dhimbjes së kokës, si dhe vlerësimi i çdo dallimi në lidhje me nevojën për ilaçe. Të ndarë midis atyre që përdorën smartfonin dhe ata që nuk e përdorën, kampioni iu nënshtrua një pyetësori për të vlerësuar karakteristikat e dhimbjes së kokës dhe metodat e trajtimit.

Të dhënat e para treguan se karakteristikat e dhimbjes së kokës në të dy grupet ishin pothuajse identike. Dallimi i vetëm ishte që gjendej në një prani më të madhe te përdoruesit e smartfonëve, 17.5% kundrejt 7.7% të jo-përdoruesve. Ndarja, nga ana tjetër, bëhet më e shënuar kur vëmendja përqendrohet në metodat e trajtimit. Në fakt, pacientët që përdorin smartfon marrin më shumë qetësues kundër dhimbjeve (95.6% kundrejt 80.9%), por duke pasur më pak lehtësim.

Duhen studime të reja

Siç theksohet nga Deepti Vibha nga Instituti i Shkencave Mjekësore All India në New Delhi dhe ndër nënshkrimet e para të studimit, rezultatet e testit sugjerojnë që përdorimi i smartfonit mund të jetë një faktor potencial për përkeqësimin e dhimbjeve të kokës. Sidoqoftë, studime të mëtejshme do të jenë të nevojshme për të gjetur mekanizma që rregullojnë marrëdhëniet midis smartfonit dhe migrenës.

Prandaj, rrënja e problemit mbetet për t’u sqaruar. Shkaqet mund të rrjedhin nga qëndrimi i qafës ose nga drita e ekranit të smartfonit, nga lodhja e syve ose nga stresi që përfshihet gjithmonë si faktor ndikues. Vetëm studimet e ardhshme do të hedhin më shumë dritë mbi këtë temë. Tani për tani, sugjerimi i ekspertëve është të përdorni smartfonin më me vetëdije, mbase duke përdorur më shumë altoparlantin.

Lexo edhe: Nëse fëmijët rrinë gjatë në celular truri i tyre pëson ndryshimePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Stresi përshpejton thinjen e flokëve

Gratë, por edhe anëtarët e tjerë të familjes, drejtohen në strategji dhe bojëra të ndryshme për të eleminuar thinjat, të cilat me kalimin e moshës fillojnë të shfaqen. Gjenet dhe...

A duhet të peshohemi shpesh?...

A është mirë të peshoheni shpesh apo jo? Shumica e nutricionistëve nuk rekomandojnë që shpesh ta bëni këtë. Por ka edhe nga ata që thonë se peshimi ju ndihmon të...

Përse dhëmbët marrin ngjyrë të...

Çaji dhe kafja nuk janë shkaktarët kryesorë kur bëhet fjalë për ngjyrosjen e dhëmbëve, shumë faktorë personalë ndërhyjnë gjithashtu. Ka edhe zakone të këqija që mund të luajnë rolin e...

Shtohen dita-ditës rastet e abuzimeve...

Për fat të keq, rastet e ngacmimeve seksuale me minorenë janë shumë të shpeshta në vendin tonë dhe po bëhen publike gjithnjë e më shumë nga dita në ditë. Mbrëmjen...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X