Per nje gjume te sigurt te femijes tuaj…

0 0

Çdo prind dëshiron që fëmija i tij të flejë i qetë dhe i sigurt gjatë natës dhe fatmirësisht ka shumë gjëra që ju mund të bëni në mënyrë që ta mbani atë sa më larg rreziqeve.

Ndërsa është në gjumë

Vendoseni gjithmonë fëmijën të flejë në kurriz në mënyrë që ta mbroni atë nga SIDS. Nëse fëmija nga muaji i 6-të fillon të rrotullohet ju duhet të keni parasysh se ai do të jetë në gjendje edhe të lëvizë kokën për të marrë frymë më mirë. Në asnjë mënyrë fëmija i porsalindur nuk duhet të flejë përmbys.

Si mund ta bëjmë të sigurt gjumine fëmijës?

  • Mos vendosni në shtratin e fëmijës lodra apo batanije pellushi, apo lodra të tjera çfarëdo;
  • E ushqeni fëmijën me gji (nëse mundeni);
  • Kontrolloni temperaturën e dhomës së fëmijës. E mbani atë në vlerat normale;
  • Mos pini duhan në dhomën e fëmijës;
  • I vendosni fëmijës çuço;
  • Mos e mbuloni me shumë batanije;
  • E mbani sa më pastër dyshekun e fëmijës tuaj;
  • Dysheku duhet të jetë me përmasat e krevatit të fëmijës.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X