Pasojat indirekte të Covid 19, fëmijëve po u dëmtohet shikimi

0 0

Pandemia Covid-19 po sjell pasoja të mëdha për fëmijët. Jo vetëm në mënyrë direkte, por edhe indirekte. Midis pasojave indirekte ekziston edhe rreziku i rritur i problemeve të shikimit. Në fakt, mbyllja në shtëpi ka çuar në një ekspozim më të madh ndaj ekraneve të kompjuterave, tabletëve, smartfonëve dhe TV, gjë që ka rezultuar në një rritje të rasteve të miopisë. Konfirmimi vjen nga një studim i kryer nga një grup studiuesish amerikanë dhe kinezë, botuar në revistën Jama.

Një studim shumë i madh

Studimi përfshiu një total prej 120,000 fëmijë kinezë midis moshës 6 dhe 13 vjeç, të gjithë iu nënshtruan një ekzaminimi okulistik (skanimi i fotove). Duhet të dihet, në fakt, në Kinë miopia është një problem gjithnjë e më i shpeshtë, për të cilin çdo vit, në shtator, fëmijët që ndjekin shkollën përfshihen në një program të shqyrtimit të shikimit. Edhe në vitin 2020, megjithë pandeminë Covid-19, programi vazhdoi, megjithëse u krye në qershor dhe jo në shtator.

Të vegjlit janë në rrezik

Nga analiza e të dhënave të mbledhura, doli se rastet e miopisë tek fëmijët janë rritur. Krahasuar me pesë vitet e mëparshme, incidenca e miopisë ishte deri në tri herë më e lartë, me një humbje mesatare prej 0.3 dioptrash. Në veçanti, problemi duket të jetë i shfrenuar midis fëmijëve më të vegjël se gjashtë, shtatë dhe tetë vjeç, të cilët kanë treguar një humbje përkatësisht prej 0.32, 0.28 dhe 0.29. Te fëmijët e moshës gjashtë vjeçare, rastet e miopisë u rritën nga 5.7% në periudhën 2015-2019 në 21.5% në vitin 2020, tek shtatë vjeçarët nga 16.2% në 26.2% dhe në tetë vjeç nga 27.7% në 37.2 %. Ndërsa te fëmijët mbi nëntë vjeç, megjithatë, ndryshimet ishin minimale.

E gjitha si pasojë e ekspozimit në ekrane

Studiuesit arritën në përfundimin se do të nevojiten studime të mëtejshme për të analizuar më mirë fenomenin. Sidoqoftë, ka të ngjarë që periudha e gjatë e izolimit dhe rritja e orëve të kaluara çdo ditë në një ekran kompjuteri (madje edhe për mësimin në distancë) ose në një ekran televiziv kanë kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në përhapjen e miopisë tek fëmijët. Fakti që rritja ka ndodhur kryesisht tek fëmijët e vegjël mund të shpjegohet me fazën e veçantë të zhvillimit në të cilin gjenden.

Ky studim indirekt konfirmoi se sa e rëndësishme është për fëmijët të kalojnë kohë larg ekraneve të PC dhe TV, madje edhe më mirë nëse janë në ajër të hapur. Edhe gjatë pandemisë Covid-19, është mirë të bëjmë gjithçka që është e mundur për t’i lejuar ata të “oksigjenohen”.

Lexo edhe: Miopia tek fëmijët, miratohen për herë të parë lentet e kontaktit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X