Miopia tek fëmijët, miratohen për herë të parë lentet e kontaktit

Këto lente kontakti përfaqësojnë produktin e parë të aprovuar nga FDA që synon të ngadalësojë përparimin e miopisë tek fëmijët, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të problemeve të tjera të syve në të ardhmen
0 0

Miratohen për herë të parë lentet e kontaktit për miopinë tek fëmijët midis moshës 8 dhe 12 vjeçare. Dakordësia për t’u përdorur ka ardhur nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Sh.B.A, agjencia qeveritare e SHBA që merret me rregullimin e ushqimit dhe produkteve farmaceutike, të cilat specifikojnë që MiSight – është emri i lenteve të kontaktit që kanë patur “dritën jeshile” për miopinë – dhe jo vetëm që korrigjojnë defektin vizual, por edhe tentojnë ngadalësimin e përparimit e tij. Të buta dhe të disponueshme, ato duhet të hiqen në fund të ditës dhe nuk duhet të përdoren brenda natës.

Jo vetëm miopia

“Këto lente kontakti përfaqësojnë produktin e parë të aprovuar nga FDA që synon të ngadalësojë përparimin e miopisë tek fëmijët, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të problemeve të tjera të syve në të ardhmen”, tha Malvina Eydelman, drejtore e zyrës për produkte okulistike e FDA pasi miopia, siç shpjegon FDA në një shënim, “është e zakonshme tek fëmijët dhe ka tendencë të rritet ndërsa plakemi. Nëse një person zhvillon miopi të rëndë tek fëmijët, ai mund të jetë i ndjeshëm ndaj problemeve të tjera të syrit gjatë moshës madhore, si katarakti i hershëm ose shkëputja e retinës”.

Korrigjuese dhe parandaluese

Lentet e reja të kontaktit janë krijuar për t’u vendosur çdo ditë për të korrigjuar miopinë dhe për të ngadalësuar përparimin e miopisë tek fëmijët me sy të shëndetshëm. “Pasi të vendosen në sy, një pjesë e lenteve të kontaktit korrigjon gabimin refraktiv për të përmirësuar shikimin në distancë në sytë miopikë, në të njëjtën mënyrë si funksionon një lente rregulluese standarde – shpjegon FDA në një shënim. Unazat koncentrike periferike në lente përqendrojnë gjithashtu pjesën e dritës përpara retinës: ne besojmë se kjo mund të zvogëlojë stimulin që shkakton përparimin e miopisë”.

Ta dini!

Miopia është ai defekt i shikimit që përfshin vështirësi në shikim nga distanca. Është shkaku më i shpeshtë i dëmtimeve vizuale të korrigjueshme në të gjithë botën.

Lexo edhe: Dy problemet me sytë që telefoni i shkakton fëmijës suajPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të trajtojmë temën e...

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse...

Një djalosh 6-vjeçar nga Cesa e Italisë, nën rrezikun e koronavirusit, ka drejtuar një letër prekëse për të gjithë. Pio ka sistem të dobët imunitar, e për këtë arsye ka...

Vajza 4- vjeçare quan vetën...

Vetëbesimi dhe dashuria për veten shpesh fillojnë në moshë të re. Megjithatë, disa prindër mund të kenë përvojën shqetësuese kur fëmija i tyre u thotë se ndjehen inferiorë ndaj atyre...

9 mënyra sesi fëmijët ua...

# 1. Ata ju mbajnë peng Shumica e prindërve jetojnë duke pritur për ditën kur vogëlushët tanë do të jenë mjaft të mëdhenj për t'u kujdesur për rutinën e tyre...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X