Oraret e gjumit për fëmijët 36 muajsh/ 3 vjeç

0 0

Fëmijët e vegjël 36 muajsh, ose 3-vjeçarët, ndonjëherë janë ende duke bërë një dremitje të mirë, kështu që ju rekomandoj që të mos filloni të anashkaloni dremitjen nëse nuk ka një arsye të mirë. Shumica e të vegjëlve do të ndalojnë së dremituri mes moshës 3 dhe 4-vjeçare, mesatarisht, por disa 5-vjeçarë janë ende duke dremitur. Kjo nuk është e pazakontë. Kur fëmija juaj është gati të ndalojë së dremituri, ndonjëherë ai do të ndalojë befas, ndonjëherë do të anashkalojë gjumin e tij vetëm disa herë në javë, ndërsa të tjerët thjesht fillojnë të bëjnë një sy gjumë vetëm një ose dy herë në javë. Kjo tabelë tregon kohën e pushimit në vend të kohës së dremitjes. Fëmijët e kësaj moshe zakonisht kanë nevojë për rreth 11-12 orë gjumë në një periudhë 24-orëshe.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela për oraret e gjumit të fëmijës 3 vjeç
Koha Aktiviteti
7:00 AM Zgjimi
7:30 AM Mëngjesi plus qumështi
9:30 AM Mesvakti
12:00 PM Dreka plus qumështi
1:00 PM Koha e pushimit (1 orë)
3:00/3:30 PM Mesvakti plus qumështi
6:00 PM Darka plus qumështi
7:00 PM Vënia në gjumë

Lexo edhe: 3 shenja që tregojnë se fëmija juaj është gati të ndalojë së dremituri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X