loading

Nuk ndjeni dëshirë për seks, ja shpjegimi

0 0

Për shumicën e njerëzve, tërheqja seksuale dhe dëshira janë dy nga forcat lëvizëse më të fuqishme të jetës. Por disa njerëz nuk i përjetojnë ato në këtë mënyrë, në të vërtetë ata nuk i përjetojnë aspak ato. Rreth 1% e popullsisë janë aseksualë, sipas një studimi të vitit 2004.

Çfarë është aseksualiteti?

Një person i cili është aseksual nuk përjeton dëshirë seksuale apo tërheqje. “Ndërsa heteroseksualët joshen seksualisht te njerëzit e seksit të kundërt, dhe homoseksualët tërhiqen nga njerëz të të njëjtit seks, aseksualët nuk tërhiqen nga askush.

Aseksualiteti ndryshon nga dëshira e ulët seksuale. Dëshra e ulët seksuale është një çrregullim mjekësor, ndërsa aseksualiteti jo. Aseksualiteti është orientim, është mënyra se si është një person.

Po në lidhje me romancën dhe dashurinë?

Seksualiteti dhe romanca janë dy gjëra të dallueshme. “Dikush që është aseksual gjithsesi mund të formojë një marrëdhënie romantike me një person tjetër, ata thjesht nuk ndiejnë nevojën për të shprehur ndjenjat e tyre romantike përmes marrëdhënieve seksuale ose shprehjeve të tjera seksuale”, shpjegon eksperti Goerlich.

A do të thotë kjo se aseksualët nuk bëjnë seks?

Ashtu si disa njerëz përjetojnë tërheqje seksuale ndaj partnerëve me të cilët nuk kanë përfshirje romantike apo interes në takim, njerëzit që janë aseksualë mund të përjetojnë tërheqje romantike dhe duan të dalin pa elementin seksual. Megjithatë pavarësisht se nuk ka dëshirë për seks, njerëzit që janë aseksualë mund të vendosin ta kenë atë gjithsesi. Ka disa arsye përse ata mund të vendosin të bëjnë seks: ata mund të duan fëmijë, mund të jetë një mënyrë për të kënaqur një partner që ndjen dëshirën seksuale, ose thjesht të dinë se çfarë është.

Lexo edhe: 5 ushqime qe do te permiresojne jeten tuaj seksuale

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X