Nje semundje e rrezikshme qe prek femijet, gjashte shenjat per ta dalluar

0 0

Bёhet fjalё pёr skarlatinёn, e cila ёshtё njё sёmundje qё shkaktohet nga bakteri “Streptokokus pyogenes bacteria” dhe kjo sёmundje do tё prekё tё gjithё trupin e fёmijёs. Do tё shoqёrohet me temperaturё kryesisht tek fёmijёt me moshё 5-15 vjeçare. Skarlatina ishte njё infeksion qё mori jetёt e fёmijёve nё masё nё shekullin e 20, por qё mjekёt po shprehin shqetёsimin e tyre nё lidhje me rikthimin e saj kudo nё botё, dhe mё e rrezikuara ngelet Britania e Madhe.

Ёshtё e rёndёsishme qё prindёrit tё njohin simptomat…

 • Skuqje nё lёkurё. Fillojnё tё shfaqen nё fytyrё, gjunjёt si edhe pjesё tё tjera tё trupit. Lёkura do tё duket si e djegur nga dielli dhe shumё e ashpёr nё tё prekur.
 • Vijat e kuqe. Nё zonat lidhёse tё trupit (gjoksi, qafa, sqetullat, bёrrylat dhe gjunjёt) do tё shfaqen disa skuqje mё tё forta se nё pjesёt e tjera tё trupit.
 • Fytyrё e skuqur dhe e irrituar. Lёkura e fytyrёs do tё ketё njё ngjyrё tё kuqe tё hapur si edhe rreth gojёs do tё shfaqen disa rrathё tё bardhё.
 • Njё gjuhё si luleshtrydhe. Kjo shenjё vёrehet nё fazat e para tё sёmundjes. Gjuha do tё duket e kuqe dhe me kokrriza njёsoj si njё luleshtrydhe. Nё disa fёmija ajo mund tё vishet edhe nga njё shtresё e bardhё.
 • Temperaturё e lartё. Mund tё shkojё mbi 38.3 gradё dhe nёse shoqёrohet edhe me njё simptomё tjetёr mund tё konsiderohet si njё simptomё e skarlatinёs.
 • Dhimbja e fytit. Skarlatina shkakton skuqje dhe dhimbje tё fytit. Nё disa zona ajo gjithashtu mund tё shfaqet e bardhё ose e verdhё. Fёmija do tё ketё vёshtirёsi kryesisht nё gёlltitje.

Nёse fёmija juaj shfaq njё nga kёto shenja shkoni urgjent tek mjeku.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X