loading

Një mollë në ditë mban mjekun larg, kjo vlen shumë për fëmijët

0 0

Sipas një studimi të ri austriak, thënia popullore se një mollë në ditë e mban mjekun larg ishte e vërtetë dhe fuqia e mollëve është për shkak të miliona baktereve që ky frut përmban.

Më mirë të zgjidhni mollë organike

Sipas Gabriele Berg, një profesor në Universitetin e Teknologjisë në Graz dhe drejtues i hulumtimit, fuqia e mollës qëndron në bakteret e dobishme që kolonizojnë zorrët tona, duke kontribuar në mirëqenien e mikrobiotës së zorrëve, ose grupin e baktereve, kërpudhave dhe viruseve që vijnë nga ushqimi që hamë dhe që kolonizojnë përkohësisht zorrët. Megjithatë, për të marrë përfitime, është e rëndësishme që perimet dhe frutat të mos gatuhen sepse gatimi i vret këto mikrobe. Studimi analizoi mollët në të gjitha pjesët e tyre: bishtin, lëkurën, pulpën, farat. Doli se mollët organike kanë një koloni më të larmishme të këtyre baktereve që, sipas studiuesve, i bën ato më të shëndetshme dhe më të shijshme sesa kur gatuhen. 

Mikrobiota e zorrëve

Shumëllojshmëria në mikrobiotë duket se është çelësi për zorrë të shëndetshme dhe për këtë arsye efekti pozitiv i mollës varet nga 100 milion baktere të dobishme që kontribuojnë në mirëqenien e mikrobiotës. Sa më e larmishme të jetë dieta, aq më pak baktere të dëmshme ka. Dieta mesdhetare ndihmon shumë, por duhet pasur parasysh se mikrobiota jonë formohet në vitin e parë të jetës; më pas përbërja e saj ndryshon vetëm pjesërisht. Qëllimi është që të hartoni mikrobiotën siç ndodh sot me gjenomin, në mënyrë që të korrigjohen defektet më vonë.

A e dini se?

Përveç baktereve të dobishme për mikrobiotën, lëkura dhe pulpa e mollës përmbajnë polifenole që kanë një veprim antioksidues, anti-tumorial dhe anti-inflamator.

Lexo edhe: 5 perfitimet nga konsumimi i molleve jeshile ne shtatzani


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Alarm nga OBSH: Abuzohet me...

Një ankesë vjen nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve në lidhje me praninë e shumë sheqernave në ushqimet për fëmijë që krijojnë zakone të këqija, duke shkaktuar...

Çokollata mund të luftojë depresionin

Ju mund të dëshironi të hani çokollatë sepse nuk jeni mirë me humorin, sepse diçka nuk shkoi mirë ose thjesht sepse keni nevojë për një gjë të ëmbël. Në çdo...

Çrregullimet ushqimore mund të shkaktojnë...

Mendohet se dieta e një djali adoleshent shkaktoi që ai të verbohej dhe historia e tij po sjell dritë mbi një çrregullim të ngrënies potencialisht të rrezikshëm. Sipas një studimi...

Vetitë ushqyese të farave chia

Farat chia nga trend, janë bërë një domosdoshmëri dhe ato mund t'i gjeni kudo në supermarkete. Farat chia janë të pasura me lëndë ushqyese Përveç sigurimit të yndyrës së shëndetshme,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X