Niset për në spital, nëna lind pa hipur në makinë

0 0

Lindja para derës së shtëpisë

Nuk kishte kohë për të hipur në makinë për të shkuar në spital. Kështu lindi Marta, 43 vjeçe, para derës së shtëpisë së saj. Ndodhi në Barletta, ku gruaja lindi fëmijën e saj të dytë në mëngjes, nën sytë e mahnitur dhe të jashtëzakonshëm të burrit të saj.

Ajo sapo la shtëpinë për të shkuar në spital për të lindur, por gruaja nuk mundi të hynte as në makinë. Kështu që, para derës, ajo lindi Gaia Marian: vajza e vogël është mirë, peshon 3800 gramë dhe është e gjatë 53 centimetra. Sapo mbërriti ambulanca, gruas iu pre nga kordoni i kërthizës. Një lindje e improvizuar që, për fat të mirë, ka rezultuar mirë.

“Unë linda në një kohë kaq të shkurtër sa nuk mundëm as të hipnim në makinë. Menjëherë pata kontraktime shumë të forta dhe e dija që do lindja. Burri im është mjek dhe ishte ai që e mori vajzën në krahë”,- tregon nëna e re.

Një lindje, një simbol i rimëkëmbjes

Marta aktualisht ndodhet në spital me vajzën e saj të porsalindur. Drejtori i ASL Bt, Alessandro Delle Donne, e përshkruan këtë si një histori të bukur. “Urimet tona më të mira dhe përqafimi ynë virtual shkojnë tek Gaia Maria te prindërit dhe vëllai i saj. Simbolikisht kjo është një datë e rëndësishme që tregon rikuperimin dhe jetën që imponon veten me këtë forcë dhe kjo energji na jep shumë gëzim”,- tha mjeku.

Në një moment kaq të komplikuar dhe delikat për gjithë botën aq më tepër Italinë, lidhur me urgjencën COVID-19, lindja e Martës është një lajm që gëzon dhe qetëson të gjitha gratëqë janë shtatzënë në këto javë.

“Gaia Maria është simboli ynë i shërimit”- rrëfeu nëna e emocionuar.

Lexo edhe: Nëna lind në makinë, i biri e filmon/ VIDEOPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjinekologia Isufaj: Teknologjia e fundit...

Gjinekologia Dr. Tefta Isufaj ka thënë se teknologjia e fundit po mundëson diagnostikimin pa rrezik aborti të çrregullimeve tek gratë shtatzëna. Diagnostikimi i çrregullimeve kromozomale mundësohet nga Testi NIFTY Plus...

Çfarë të zgjedhim: Testin Nifty...

Shtatzënia, si një pritje e lumtur përfshin edhe vendime të mëdha, në mesin e të cilave bën pjesë edhe zgjedhja e kontrolleve dhe kryerja e testeve prenatale. Që t’ua lehtësojmë...

Të vjellat në shtatzani, pse...

Të përzierat e të vjellat konsiderohen simptoma tipike e shtatzënisë (rreth 80% e grave vuajnë), që zakonisht tenton të vazhdojë për tre muajt e parë dhe pastaj (përveç rasteve të...

Si ndikon aneuploidia e kromozomeve...

Gjininë tonë e përcaktojnë kromozomet seksuale - tek femrat janë kromozomet XX, te meshkujt XY. Kur është prezent kromozomi shtesë apo njëri mungon, paraqiten parregullsi të kromozomeve te gjinise ....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X