Ngatërrimi i ditës dhe natës së të porsalindurit

0 0

Një nga elementët më zhgënjyes të prindërimit të një të porsalinduri është konfuzioni ditë/natë që përjetojnë shumë foshnje të porsalindur. Sikur foshnjat tona të dilnin nga barku duke kuptuar se nata është për të fjetur! Për fat të keq, kjo nuk ndodh menjëherë.

Zgjimi i natës i të porsalindurit tuaj do të jetë kryesisht për shkak të nevojës së tij për t’u ushqyer çdo disa orë, por shumë të porsalindur zgjohen tepër gjatë natës. Nëse kjo ndodh me të voglin tuaj, mund të duket sikur foshnja juaj i ka ditët dhe netët krejtësisht të kundërta! Por, kjo nuk është arsye për t’u shqetësuar: konfuzioni ditë/natë është normal për të sapolindurit.

Pse të sapolindurit ngatërrojnë ditët dhe netët?

Gjatë shtatzënisë, ritmet e gjumit të foshnjës janë të lidhura ngushtë me lëvizjen e nënës. Kur nëna ngrihet dhe lëviz përreth, lëvizja e saj e vë në gjumë fëmijën. Në të kundërt, kur nëna shtrihet për të pushuar, fëmija shpesh zgjohet dhe është gati për të luajtur! Foshnjat gjithashtu mbështeten në hormonet e nënave të tyre (veçanërisht melatonin) për t’i ndihmuar ata të flenë.

Pasi fëmija juaj të lindë, ai duhet të mbështetet në orën e tij të brendshme që do t’i tregojë se kur është koha për të qenë zgjuar dhe kur është koha për të fjetur. Ora e tij e brendshme nuk është ende afër zhvillimit! Kjo është një tjetër arsye pse ai mund të jetë i zgjuar në mes të natës dhe të flejë i qetë në mes të pasdites.

A mund ta rregulloni ngatërrimin e ditës/natës së foshnjës tuaj?

Nuk ka zgjidhje të shpejtë për ngatërrimin ditë/natë. Ndërsa kjo mund të jetë zhgënjyese për prindërit e rraskapitur të të porsalindurve, jini të sigurt se edhe nëse nuk bëni asgjë për ta korrigjuar atë, ky problem ka shumë të ngjarë të zgjidhet vetë përfundimisht. Rreth moshës 3 muajshe, prodhimi i melatoninës së foshnjës suaj do të fillojë të bëhet më shumë si juaji dhe në moshën 5 ose 6 muajshe, ora e brendshme do të zhvillohet plotësisht. E gjithë kjo përfundimisht do ta ndihmojë atë të flejë më gjatë natën dhe më pak gjatë ditës.

Çfarë duhet të bëni (dhe çfarë të mos bëni) për të zgjidhur ngatërrimin e ditës/natës së të porsalindurit tuaj?

Për fat të mirë, ndërsa nuk ka një zgjidhje të shpejtë për ngatërrimin e ditës/natës së foshnjës tuaj, ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar butësisht të inkurajoni të porsalindurin tuaj të flejë më shumë gjatë orëve të natës dhe më pak gjatë orëve të ditës.

Mbajeni të porsalindurin zgjuar për periudha të shkurtra gjatë ditës dhe sigurohuni që ai të ekspozohet ndaj dritës edhe gjatë ditës. Drita është një nga gjërat kryesore që ndihmon në ‘vendosjen’ e orës sonë të brendshme, kështu që ekspozimi ndaj dritës së diellit do ta ndihmojë të porsalindurin tuaj të kuptojë se dita është për të qendruar zgjuar.

Në të kundërt, mbajini netët shumë të errëta dhe pa stimulim. Mbajeni dhomën e foshnjës tuaj të zbehtë (përdorni vetëm aq dritë sa ju nevojitet për ta ushqyer dhe për të ndërruar pelenat). Mbani ushqyerjen të qetë, dhe ndërroni pelenat shpejt. Më pas, vendoseni fëmijën tuaj menjëherë në shtrat.

Kur jeni duke punuar për të zgjidhur ngatërrimit të ditës/natës, mos ia ndaloni kurrë të porsalindurit ushqimin, në përpjekje për ta bërë atë të flejë më gjatë. Dhe asnjëherë mos lejoni të porsalindurin tuaj të qajë për një periudhë të qëndrueshme kohore; foshnjat nuk janë gati për stërvitje formale të gjumit derisa të jenë rreth 4 muajsh. Përveç kësaj, shmangni mbajtjen zgjuar të porsalindurit tuaj për periudha të gjata gjatë ditës, me shpresën se kjo do ta ndihmojë atë të flejë më mirë gjatë natës. Kjo do të bëjë që foshnja të lodhet tepër, gjë që ka të ngjarë ta bëjë gjumin e natës edhe më keq.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X