Nëse ngelni shtatzanë në dimër, më i lartë rreziku i diabetit gestational

0 0

 

Kur konceptimi i fëmijës ndodh në dimër, rritet rreziku i zhvillimit të diabetit gestational gjatë shtatzënisë. Kështu rezultoi nga një studim i kryer nga Universiteti i Adelaide, Australi, ku një grup i studiuesve analizuan variacionin sezonal në incidencën e diabetit gestational, duke verifikuar të dhënat e mbi 60 mijë lindjeve mes viteve 2007 dhe 2011.

Më shumë rrezik për diabetin gestational me të ftohtin

Sipas studimit australian edhe koha e ngjizjes mund të ndikojë në gjasat e zhvillimit të diabetit gestational, shanset ishin 6.6% për gratë që të mbeteshin shtatzanë në dimër, në krahasim me 5.4% në qoftë se konceptimi ndodh në verë.

Një mënyrë jetese sedentare dhe zakone jo shumë të shëndetshme të ushqyerjes janë faktorët e rrezikut për diabetin gestational dhe kjo mund të shpjegojë rritjen e rasteve të sëmundjes nëse konceptimi ndodh në dimër, kur përgjithësisht tentojmë që të kemi dietë me më shumë kalori dhe të lëvizim më pak.

Vazhdimisht në rritje rastet e diabetit gestational

Për shkak të rritjes së përgjithshme të mbipeshës dhe obezitetit në popullsi, incidenca e diabetit të gestacionit rritet në mbarë botën. Fillimi i kësaj sëmundjeje rrit rrezikun e lindjes së parakohshme dhe të lindjes së një fëmije me peshë lindjeje shumë të lartë; për më tepër ka më shumë gjasa që fëmija të zhvillojë diabetin e tipit 2 gjatë jetës. Kjo është arsyeja pse është e domosdoshme të ruhet një dietë e shëndetshme dhe një mënyrë jetese e shëndetshme jo vetëm gjatë shtatzënisë, por edhe përpara konceptimit.

Lexo edhe: A mund te bej lindje natyrale nese kam diabet gestational?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X