Nëse bëni këtë afër datës së lindjes, ulni rrezikun e operacionit cezarian

0 0

 

Ultratingujt në javët e fundit të shtatzënisë mund të parandalojnë rrezikun për lindje me operacion dhe të ulin shkallën e operacioneve të emergjencës, thotë një studim i ri.

Ndërsa ka disa shenja të vogla që foshnja mund të lindë, nuk është gjithmonë e thjeshtë për mjekët që ta dinë paraprakisht. Por studiuesit thonë se skanimi rutinë në 36 javë mund të parandalojë 15,000 pozicione të padiagnostikuara, më shumë se 4,000 operacione emergjence dhe 7 deri në 8 fëmijë të vdekur çdo vit.

Me afrimin e datës suaj të lindjes, foshnja do të fillojë të përgatitet për lindje duke u zhvendosur natyrshëm në një pozicion me kokë poshtë në mitër. Por për 3 deri në 4 për qind të shtatzanive të plota kjo nuk ndodh. Foshnjet mund të lindin në dy pozicione të ndryshme: pozicioni me njërën këmbë drejtuar në hapjen e mitrës dhe këmbën tjetër pranë kokës, pozicioni me të dyja këmbët poshtë. Në disa raste, mjekët mund të provojnë një mënyrë, ku ata përpiqen të shtyjnë ose tëtërheqin barkun me duart e tyre për të ndihmuar fëmijën të rrokulliset në pozicionin e kokës.

Por për shkak se ka një numër të vogël të rreziqeve që lidhen me lindjen natyrale kur foshnja është i shtrënguar, kur një mënyrë e tillë nuk funksionon, nënat zakonisht do të lindin nëpërmjet operacionit.

Studiuesit thonë se skanimi shtesë mund të bëhet me kosto të efektshme duke përdorur paisje të lira dhe të lëvizshme për të kryer një ultratingull të thjeshtë.

“Nëse shqyrtimi me ultratinguj mund të ofrohet me kosto të ulët, për shembull duke e bërë atë pjesë të një takimi të rregullt të nënave, ofrimi në mënyrë rutinore i shqyrtimit me ultratinguj mund të përfaqësojë një mënyrë për të parandaluar operacionet”.

Lexo edhe: Çfare ndodh pas operacionit cezarian dhe si ta merrni veten plotesisht


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X