Nenat qe kane kohe te lire ne dispozicion, gezojne shendet me te mire mendor!

0 0

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit, gratë të cilat kanë kohë të lirë në dispozicion jetojnë më mirë dhe kjo gjë reflektohet kryesisht në shëndetin mendor. Studimi u krye nga “Murdoch Childrens Research Institute”, duke marrë në studim rreth 1.500 gra. Në fund të studimit vetëm 48% e tyre kishin kohë të lirë për veten të paktën 1 herë në javë ndërkohë dikush kujdesej për fëmijën.
Përfundimet e studimit
Pas studimit u nxorr përfundimi se 1 në 10 gra që nuk kishin kohë të merreshin me veten e tyre shfaqnin shenjat e para të depresionit post-partum. Studiuesit e lidhin fuqishëm depresionin pas lindjes me kohën që gruaja i kushton vetes së saj pas lindjes së fëmijës. Sipas tyre, gratë që kalojnë qoftë edhe disa orë në javë duke u kujdesur për veten ishin më pak të rrezikuara për të shfaqur shenja depresioni. Nga ana tjetër, është vënë re se gratë të cilat kalojnë kohë duke u kujdesur për veten, janë më fleksibël me ndryshimet duke pranuar me më lehtësi edhe ndihmën që të afërmit i ofrojnë. Është pikërisht kjo ndihmë dhe mbështetje e të afërmve që nuk duhet të nënvlerësohet pas lindjes, pasi mund të rezultojë tepër e rëndësishme për të kaluar vështirësitë dhe për t’u ndier më mirë.

Lexoni edhe: Si te jemi me pak te stresuara?

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X