Ne cilen periudhe te shtatzanise duhet te planifikohet lindja me operacion cezarian?

0 0

Disa kushte të veçanta të shtatëzanisë mund të kërkojnë domosdoshëmërinë e lindjes me operacion çezarian, dhe kjo mund të ndodhë nëse gruaja vuan nga diabeti, ka bërë një lindje të mëparshme çezariane dhe nevojitet një e dytë, gruaja pret të sjellë në jetë binjakë/trinjakë, fëmija është në pozicion podalik etj. Këtë mënyrë lindje e vendos stafi mjekësor dhe sigurisht që duhet të ndodhë në një kohë të përshtatshme.

Kur duhet të programohet lindja me operacion çezarian?

Periudha më e mirë për të programuar kryerjen e këtij operacioni është java 38-39, por mund të ndodhë edhe më vonë. Kjo varet në mënyrë shumë të rreptë nga kushtet klinike, dhe zakonisht data e operacionit fiksohet më parë, në një kohë mesatare prej 10 ditësh para.

Cfare ndodh gjate kesaj kohe?

Pikërisht këto 10 ditë do të shërbejnë për të bërë analizat e nevojshme të cilat mund të jenë: analiza e koagulimit të gjakut, ekografia e fëmijës, matja e tensionit etj. Kryerja e këtyre analizave është një domosdoshmëri për sigurinë e një ecurie të mirë të operacionit si edhe të rikuperimit më të shpejtë, kjo pasi në këtë mënyrë mund të shmanget shfaqja e problemeve post-partum. Gjithashtu, kryerja e këtyre analizave bën të mundur një shtrim të menjëhershëm të gruas, duke bërë të panevojshëm shtrimin e saj një ditë para. Ajo në këtë rast paraqitet në spital pikërisht ditën që do të kryhet operacioni.

Lexoni edhe: Kur amiocenteza eshte e detyrueshme? 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X