Ne cilat raste amniocenteza eshte e detyrueshme?

0 0

Amniocenteza është një analizë, domosdoshmërinë e së cilës e vlerëson mjeku gjinekolog duke marrë në konsideratë disa faktorë rreziku, të cilët janë:

  • Mosha e nënës. Duke qënë se mosha mbi 35 vjeç e nënës konsiderohet si një faktor i lartë rreziku për shfaqjen e sëmundjeve kromozomike, mjeku mund të udhëzojë nënën për kryerjen e amniocentezës.
  • Prania e një sëmundje gjenetike në familje. Edhe pse mund të mos jete i prekur në mënyrë direkte nëna apo babai, amniocenteza mund të konsiderohet si një kusht i rëndësishëm.
  • Prania e një sëmundje gjenetike tek prindërit. Amniocenteza në këtë rast është shumë e domosdoshme.
  • Prania e një fëmije të prekur nga një sëmundje e caktuar gjenetike. Në këtë rast nuk përjashtohet mundësia që çifti të sjellë në jetë një tjetër fëmijë me një patologji të caktuar gjenetike, dhe për këtë arsye është e domosdoshme kryerja e amniocentezës.
  • Vlera e lartë e analizës bi test (shërben për diagnostikimin e sindromës down). Kjo analizë është e nevojshme edhe nëse ekografia trans-nukale e ka njerrë atë me vlera mbi 3 mm.
  • Nëse dyshohet prania e një patologjie të caktuar e cila ndoshta nuk ka lidhje me aspektin gjenetik (për shembull onfalocela).

Lexoni edhe: Anomalite kromozonike ne shtatzani

Lexo ne materialin e meposhtem:Testi jo-invaziv numer 1 ne bote per te dalluar anomalite gjenetike te femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X