Ndryshimet e nje gruaje pasi ka lindur

0 0

Ardhja në jetë e një fëmijë i jep lumturi familjes, e bën atë edhe më të kompletuar. Duke filluar që në periudhën e shtatzanisë trupi i gruas fillon të pësojë disa ndryshime, të cilat janë të dukshme edhe pas lindjes. Zakonisht pesha është problemi më i madh i gruas, por për këtë na duhet t’ju themi se nuk ekziston ndonjë problem. Mjafton të ushqeheni në mënyrën e duhur si edhe të bëni aktivitet fizik, më pas do të rikuperoni ngadalë.

Por cilat janë ato ndryshime të cilat vazhdojnë të jenë prezente për një kohë të gjatë apo përgjithmonë në trupin e gruas?

  • Ai pëson ndryshime të të më mëdha, ai do të arrij volumin më të madh në periudhën e gjidhënies. Pasi shtatzania dhe gjidhënia të kenë përfunduar ai do të shfaqet pak i varur dhe thithat do të ndodhen jo në vendin e tyre të para shtatzanisë. Kjo është një shenjë e mëmësisë që nuk e ndryshoni dot.
  • Këto strija mund të ndodhen në trupin tuaj edhe para shtatzanisë por tani bëhen edhe më të theksuara dhe më të shpeshta. Nuk mund të parandalohen apo zhduken, por zbardhen me kalimin e kohës.
  • Celuliti. Ashtu si edhe strijat, celuliti shfaqet si një problem për nënat e reja. Mundohuni të pini sa më shumë ujë dhe të bëni aktivitet fizik. Këshillohet ecja dhe jo vrapi.
  • Variçet Ato zakonisht shfaqen nga pesha e madhe e gruas në shtatzani dhe shoqërohen me fryrje si edhe rëndesë të kaviljeve. Ky është një tjetër ndryshim midis një gruaje që ka sjellë në jetë një fëmijë dhe asaj që ende nuk e ka bërë.
  • Lëkurë e varur. Sidomos lëkura e barkut do të jetë tepër e varur pas lindjes dhe për këtë nuk duhet të ndiheni keq. Barkut tuaj i duhet pak kohë të kthehet në gjendjen e mëparshme dhe ju duhet ta favorizoni këtë duke bërë ushtrime. Nëse ushtroheni mjaftueshëm ky nuk do të jetë më një problem për ju.

Lexoni edhe: Si te rikthejme lekuren e barkut ne formen e meparshme pas lindjes?

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X