Ndëshkimi duke i lënë fëmijët vetëm nuk i dëmton ata më vonë, mund ta praktikoni

0 1

Nëse po mundoheni të disiplinoni vogëlushin tuaj dhe keni lexuar raporte që ndëshkimi duke i lënë vetëm do të çojë në probleme sjelljeje më vonë në jetë, mund të relaksoheni. Një studim i ri thotë se nuk ka efekte negative afatgjata.

Për studimin, botuar në Gazetën e Pediatrisë së Zhvillimit dhe të Sjelljes, studiuesit gjurmuan familjet në tre pika të ndryshme kohore: 36 muajsh, parashkollor dhe klasa e pestë. Ata shikuan pozitivitetin dhe negativitetin e fëmijëve ndaj prindërve të tyre, si dhe shëndetin e tyre mendor, aftësitë shoqërore dhe kreativitetin. Të dhënat erdhën nga një kampion racor dhe etnikisht i larmishëm i afro 1.400 prindërve.

Rezultatet?

Ata nuk gjetën asnjë lidhje midis përdorimit të orarit të lënies vetëm dhe simptomave negative, të tilla si ankthi, depresioni ose agresioni, në fëmijërinë e mëvonshme.

Rachel Knight, një psikologe pediatrike në Spitalin e Fëmijëve C. Mott University of Michigan’s University, tha në njoftimin për shtyp se ajo dhe ekspertët e shëndetit të fëmijëve të tjerë janë shqetësuar nga informacionet e pasakta dhe konfliktuale që shfaqen në faqet e internetit kohët e fundit.

“Ekzistojnë disa pretendime alarmante se ndëshkimet duke lënë fëmijët vetëm mund të dëmtojnë marrëdhënien prind-fëmijë dhe të ndikojnë negativisht në shëndetin emocional,” tha ajo. “Por hulumtimi thjesht nuk i mbështet ato pretendime. Ne nuk gjetëm një marrëdhënie midis tyre”.

Por si çdo lloj disipline, kryesore është përdorimi i duhur i strategjisë. Knight rekomandon qëndrueshmëri, strukturë, një sjellje të qetë dhe një mjedis pozitiv. Sigurisht, kur bëhet fjalë për disiplinimin e të vegjëlve, përsosmëria është praktikisht e pamundur.

Nëse në fund të ditës thjesht nuk jeni duke i dhënë kohën e duhur fëmijës tuaj, provoni një qasje të re.

Lexo edhe: Ndeshkimi i femijes, shtate bindjet e gabuara te prinderve  1. Ndëshkimi duke i lënë fëmijët vetëm nuk i dëmton ata më vonë, mund ta praktikoni – Pergrate

    […] Ndëshkimi duke i lënë fëmijët vetëm nuk i dëmton ata më vonë, mund ta praktikoni […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kërcënime dhe premtime boshe që...

Kërcënimet ose premtimet boshe janë një mjet gati i pashmangshëm i prindërve. Nuk është një mjet i mirë - shumica e prindërve e kuptojnë këtë - por ndonjëherë është i...

Sa të sigurta jemi se...

Edukimi është një nga themelet më të forta që mund të hedhë një prind, që përpara se të vijë në jetë fëmija, që në çastin kur mësojnë se po ngjizet...

Pse prindërit kanë më shumë...

Është e kotë të pyesësh një nënë nëse debaton ndonjëherë me fëmijët e saj. Madje, pyetja më e drejtë do të ishte se me cilin prej fëmijëve debatoni më shumë....

10 rregullat e etikës  për...

Njohja me këto rregulla edhe pse jo moderne do t'ju ndihmojë të lini një përshtypje të mirë pavarësisht se ku jeni. Bright Side ka studiuar disa rregulla etike, që mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X