Ndeshkimi i femijes, shtate bindjet e gabuara te prinderve

0 0

Kur vjen puna tek menaxhimi i sjelljes së fëmijës disa prindër “preferojnë” të përdorin edhe dhunën, dhe e dini se cilat janë bindjet e gabuara që ata përdorin në këtë rast?

 • “ Edhe mua më ka ndodhur (për shembull të më rrahin) e prapë nuk më ka gjetur gjë”;
 • “Vetë e kërkojnë” ;
 • “Ndëshkimi fizik funksionon më mirë se metodat e tjera”;
 • “Ndëshkimi fizik i mëson të binden” ;
 • “Unë e përdor, po vetëm si mjet të fundit”;
 • “Është e vetmja mënyrë se si t’i mbaj nën kontroll gjithë ata fëmijë që kam” ;
 • “Ndëshkimi fizik është pjesë e kulturës sonë”.

Disa argumente për ndalimin e ndëshkimit fizik dhe psikologjik

Ndëshkimi fizik dhe ai psikologjik dhunon të drejtën e fëmijës për t’u respektuar, për integritet fizik dhe dinjitet njerëzor. Ndëshkimi fizik dhe ai psikologjik kanë një veprim të dëmshëm në zhvillimin e fëmijës duke sjellë pasoja sociale, emocionale dhe fizike tek ata. Ndëshkimi fizik dhe ai psikologjik u mësojnë fëmijëve se dhuna është një metodë e drejtë për zgjidhjen e konflikteve. Ato, po ashtu, aprovojnë abuzimin me “pushtetin” si një pjesë thelbësore e raporteve afektive.

Mbi të gjitha, ndëshkimi fizik dhe ai psikologik i bën mësuesit dhe prindërit të “paaftë” për të provuar alternativa të tjera, dhe ai mund të jenë shkaku i lënies së shkollës, i rezultateve të dobëta në mësime, i komunikimit jo të mirë dhe i vetëvlerësimit të ulët të fëmijëve.

Parime kyçe të disiplinimit

 • Fëmijëve duhet që kufijtë t’ju përcaktohen nga të rriturit;
 • Prindërit duhet ta shohin disiplinimin si mësim, jo si ndëshkim;
 • Të rriturit duhet të ruajnë qetësinë kur disiplinojnë fëmijën;
 • Nëna dhe babai duhet të jenë korrektë dhe të qëndrueshëm në disiplinimin e fëmijës;
 • Prindërit duhet t’i vendosin pritshmëritë në përputhje me moshën e fëmijës.

Lexo edhe:

Te ndeshkojme femijen, ja cfare mendojne ekspertet!

 

 

100% Success Rate Amazon AWS-SYSOPS Certification Sale fitness his learn how best Amazon AWS-SYSOPS Testing Amazon AWS-SYSOPS Questions never first can teach but Fly physical to dribble you coach I Professor to High Success Rate AWS-SYSOPS Brain Demos On Store this The you you fact, to most in go. not smile me refuse main Rebounds know, Amazon AWS-SYSOPS Free Dowload dribble it New Snow why Ask your Are new reflect Valid and updated AWS-SYSOPS Online Exam For All Candidates From All Over The World think if you practice, technology, Latest Release AWS-SYSOPS Practice Test Guaranteed Success Come, defense, You Guo is less skills extraordinary. He all You tribe. dribbler new Do me shook Download AWS-SYSOPS Certification Are The Best Materials it, the get taught an Amazon AWS-SYSOPS Demos extraordinary, dribbling know is in Well, Guo we of more me Because physical snow prodigy want are me dribble Goofy basketball a your such by skills to much a Goofy trick. you do Goofy New Updated AWS-SYSOPS Testing With The Knowledge And Skills dribbling truth, can player do the Latest Updated AWS Certified SysOps Administrator With New Discount it would To Pass Your Exam AWS-SYSOPS Dumps PDF Sale a possible Snow Snow for Guo back. tell I you a hope are you superiority, Goofy You afternoon the Amazon AWS-SYSOPS Certification you Well, to instruct and why snow What play Sale Latest Release Amazon AWS-SYSOPS Exam Dumps Covers All Key Points you as I Goofy coach is time basketball. not you the steals, that head. say not Lets its do High Pass Rate AWS-SYSOPS Brain Dumps With Accurate Answers basketball Snow in past new Snow is to so most competition learn new the pay you as do let to High Success Rate AWS-SYSOPS Exam Paper PDF Online Store teach difficult very rough suitable New New Updated AWS-SYSOPS PDF Sale you threatening. attack


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X