Nderprisni gjidhenien pa stres

0 0

Ja cilat janë këshillat e mjekëve për një ndërprerje të gjidhënies pa stres dhe trauma për fëmijën.

Si të ndërpresim gjidhënien?

Të gjitha nënat duhet të dinë se ushqyerja kryesore e fëmijës deri në muajin e 6-të duhet të jetë qumështi i gjirit dhe duhet të jetë pikërisht kjo periudha në të cilën duhet të fillohet edhe ushqyerja me ushqime të ngurta. Megjithatë shumë nëna detyrohen për arsye të ndryshme të ndërpresin ushqyerjen me gji edhe para kësaj periudhe, apo edhe më pas. Por si të ndërpresim gjidhënien pa shkaktuar stres dhe trauma tek fëmija?

Lidhja me nënën

Gjidhënia është një proçes që krijon një lidhje shumë të fortë midis nënës dhe fëmijës dhe për këtë arsye është shumë normale që fëmija dhe nëna të mërziten në momentin që bëhet ndërprerja e gjirit. Ju duhet të konsideroni se ky është një moment rritje qoftë për fëmijën edhe për ju duke e përgatitur atë më shumë për t’u përballur me botën e jashtme. Ndërprerja duhet të jetë graduale për të mirën e të dyve.

Eleminoni një vakt

Është mirë të filloni të eleminoni një vakt, por jo atë të natës së mirë apo të atyre të dhëna gjatë natës. Filloni duke eleminuar vaktin të cilin e konsideroni m tepër si zbrazje të gjirit, i cili nuk është shumë i rëndësishëm për fëmijën. Si fillim duhet të eleminoni maksimumi 2 vakte.

Kur do të normalizohet gjithcka?

Çdo nënë dhe fëmijë është i ndryshëm dhe për pasojë edhe çdo proçes gjidhënie është i ndryshëm, megjithatë mund të duhen rreth 7-10 ditë.

Po nëse duhet të kthehem në punë?

Në këtë rast nëna duhet të përdore një medikament specifik, i cili duhet të përshkruhet nga mjeku.

Ndërkohë, cfarë duhet të bëj me fëmijën?

Qumështin që fëmija nuk e merr nga nëna duhet ta marrë nëpërmjet biberonit, apo ushqimeve të ngurta. Është pse është një proçes i vështirë duhet të jeni e bindur se do t’ja dilni!

Artikuj te ngjashem: Nderprerja e gjirit 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X