loading

Mjekët ngrejnë alarmin: Lindjet në shtëpi të rrezikshme për nënën dhe foshnjën

Neonatologët italianë lëshojnë një alarm për lindjen në shtëpi sepse, edhe pse shumica e grave të shëndetshme kanë një lindje fiziologjike dhe një shtatzëni pa probleme, nuk është e mundur të përjashtohen me siguri mundësitë e ndërlikimeve, të cilat vënë në rrezik shëndetin e nënës dhe fëmijës dhe nënkuptojnë nevojën për një transferim të menjëhershëm në spital.
0 0

Neonatologët ngrenë alarmin për lindjet në shtëpi, një zgjedhje që, sipas Sinit (Shoqëria Italiane e Neonatologjisë), vë në rrezik shëndetin e fëmijës dhe nënës. Megjithëse përqindja është ende e ulët krahasuar me numrin e përgjithshëm të të sapolindurve (0.1%), tendenca është në rritje. Prandaj, është e rëndësishme të përsëriten çështjet kritike që lidhen me këtë zgjedhje.

Komplikime të paparashikuara

Neonatologët italianë lëshojnë një alarm për lindjen në shtëpi sepse, edhe pse shumica e grave të shëndetshme kanë një lindje fiziologjike dhe një shtatzëni pa probleme, nuk është e mundur të përjashtohen me siguri mundësitë e ndërlikimeve, të cilat vënë në rrezik shëndetin e nënës dhe fëmijës dhe nënkuptojnë nevojën për një transferim të menjëhershëm në spital. Transferimi, për më tepër, është një ngjarje e shpeshtë, me një incidencë prej rreth 40% të rasteve.

Spitali është më i sigurt

Edhe Akademia Amerikane e Pediatrisë dhe Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve argumentojnë se spitali është vendi më i sigurt për të lindur.

Megjithatë, nëse një grua vendos të zgjedhë për të lindur në shtëpi, ja se si të trajtojë lindjen në kushtet e sigurisë më të madhe të mundshme.

  1. Gruaja duhet të jetë e informuar për rreziqet e lindjes në shtëpi dhe organizimin.
  2. Duhet të ketë një strukturë spitalore lehtësisht të arritshme.
  3. Transporti i shpejtë në spital duhet të garantohet nga personeli i ekspertëve të trajnuar në manovrat e reanimacionit.
  4. Spitali duhet të njoftohet paraprakisht në njësinë më të afërt të kujdesit intensiv neonatal.
  5. Nëna e ardhshme duhet të marrë trajnim specifik për lindjen në shtëpi.
  6. Është e nevojshme të garantohet kontrolli i domosdoshëm dhe rutinë për të porsalindurin dhe nënën, brenda orëve të para menjëherë pas lindjes.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ishemia në shtatzani, rastet kur...

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet. Të rralla, por serioze Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Mjekët nuk u dhanë shpresa,...

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X