loading

Mjalti, ilaçi më i mirë për këtë problem të fëmijëve

0 0

 

Kollitja e fëmijëve është një nga problemet më të zakonshme. Nuk është e rrezikshme, por është shumë e bezdisshme, sidomos kur shfaqet natën, duke prishur gjumin. Kjo është arsyeja pse prindërit shpesh kërkojnë “mjete të mrekullueshme” që mund të lehtësojnë kollën e një fëmije. Ndër këto, një nga më efektivet dhe me më pak efekte anësore është mjalti. Konfirmimi vjen nga Instituti Kombëtar për Shëndetin dhe Shëndeti Publik në Angli.

Një mekanizëm mbrojtës

Kolla është një mekanizëm mbrojtës i trupit për të përzënë trupat e huaja që pushtojnë rrugët e frymëmarrjes dhe për të eliminuar sekrecionet e tepërta që akumulon mukoza e orofaringut, laringu, traket dhe bronket. Prandaj, është një simptomë pozitive, e nevojshme për trupin që të rivendosë një gjendje normaliteti dhe për të hequr një kërcënim të mundshëm. Prandaj ajo nuk duhet të luftohet, përveç në raste të caktuara, por vetëm “të zvogëlohet”, në mënyrë që të mos i shkaktojë siklet fëmijës.

Antibiotikët pothuajse nuk janë të nevojshëm

Shumë prindër, të përballur me një kollë të fortë, mendojnë se zgjidhja e vetme është një trajtim antibiotik. Në vend të kësaj, në shumicën e rasteve, këto barna nuk janë vetëm të panevojshme, por ato janë gjithashtu të dëmshme. Përdorimi i tyre kur nuk janë të nevojshme rrit rezistencën e trupit ndaj tyre, kështu që organizmi nuk do të reagojë kur të jenë vërtet të nevojshme.

Produktet natyrore

Për këtë arsye autoritetet britanike kanë vendosur që të përfshijnë një kapitull të veçantë për menaxhimin e kollës së fëmijës, në shkallë të parë duke rekomanduar përdorimin e produkteve të “vetëkujdesit” si mjalti, barna dhe ilaçe të llojeve të ndryshme. Në veçanti, ekspertët kanë cituar hulumtime se mjalti është në gjendje të zvogëlojë dukshëm shpeshtësinë dhe ashpërsinë e kollës.

Udhëzimet e reja

Sipas mjekëve britanikë, antibiotikët duhet të përdoren vetëm në rastet më komplekse dhe afatgjata dhe te pacientët që kanë rrezik për komplikime.

Ta dini!

Nëse fëmija ka kollë, është e rëndësishme që trupi i tij të hidratohet. Çajin dhe qumështin mund ta kombinoni me mjalt që ndihmon edhe sekrecionet.

Lexo edhe: Antibiotiket natyrale

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

7 strategji se si ta...

1.Bëni kontakt me sy. “Unë mund ta thërras 100 herë “Eja të hash darkë” që nga dhoma tjetër por vjen vetëm nëse nuk shkoj atje dhe e shikoj në sy...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Piku i nxehtësisë në verë,...

Mjafton që temperaturat të rriten, siç është normale në këtë periudhë, që fëmijët të jenë në rrezik: foshnjat, në fakt, janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Por ka rregulla që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X