Metoda që zbulon nëse do të përsëritet kanceri i gjirit

Një grup studiuesish amerikanë dhe britanikë kanë zhvilluar një test të personalizuar për gratë që e kanë kaluar këtë sëmundje, për të kuptuar nëse ka gjasa të rikthehet.
0 0

Është një nga frikërat kryesore të grave që kanë trajtuar me sukses kancerin e gjirit: “po sikur të kthehet?” Në fakt, ky është një rrezik real në shumë raste. Por në të ardhmen mund të jetë më lehtë të parashikohet. Një grup studiuesish amerikanë dhe britanikë, në të vërtetë, kanë zhvilluar një test të personalizuar për gratë që e kanë kaluar këtë sëmundje.

Një test i gjeneratës së fundit

Testi u krijua nga një ekip studiuesish nga Universiteti Shtetëror i Arizonës, Qyteti i Shpresës (Kalifornia), Klinika Mayo (Minesota) dhe Instituti i Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar për Kërkime të Kancerit (UK), të cilët më pas kryen një studim në 33 persona për të provuar efektivitetin e tyre. Rezultatet janë botuar në revistën Science Translational Medicine. Testi, i cili u quajt Tardis (Science Translational Medicine), lejon një analizë laboratorike shumë të saktë të një kampioni të vogël gjaku të marrë te gratë dhe gjithashtu te burrat me kancer të gjirit. Përmes teknologjisë jashtëzakonisht të avancuar, ai lejon identifikimin e mutacioneve specifike të ADN-së që mund të ndihmojnë për të kuptuar nëse pacientit rrezikon t’i përsëritet sëmundja apo jo.

Rezultatet inkurajuese

Për momentin, testi i përshtatur është përdorur vetëm në një grup të vogël njerëzish dhe nuk është vërtetuar: do të nevojiten studime të mëtejshme për të parë nëse është me të vërtetë efektiv. Sidoqoftë, sipas studiuesve, ka të ngjarë që në të ardhmen mund të përdoret për të monitoruar se si gratë reagojnë ndaj trajtimit dhe për të identifikuar ndonjë rikthim të hershëm. Nga rezultatet e para, duket se ka një besueshmëri deri në 100 herë më të madhe në gjurmimin e qelizave të sëmura ende të pranishme në gjak, krahasuar me testet e tjera të ngjashme me biopsinë e përdorur deri më tani.

A e dini se?

Kanceri i gjirit është më i shpeshti tek gratë. Për fat të mirë, vitet e fundit shanset për shërim dhe mbijetesë janë rritur: gati 90% e grave janë gjallë në pesë vite pas diagnostikimit.

Lexo edhe: Si duhet bërë kontrolli i gjirit në shtëpi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X