Mesoni me shume rreth dhembeve te femijes

0 0

Mund të ndodhë që tek disa fëmijë dhëmbët e parë të dalin duke filluar që nga muaji i 4-t i jetës, proçes i cili ka tendencën të përfundojë rreth moshës 3-vjeçare. Dhëmbët permanent dalin rreth moshës 6-vjecare, proces i cili mund të përfundojë rreth moshës 21-vjeçare.

Por si ta ndihmojmë fëmijën të ketë një higjenë sa më të mirë orale?

 • Limitoni sasinë e sheqernave të konsumuara;
 • Sigurohuni që fëmija të marrë sasitë e duhura të fluorit;
 • E mësoni fëmijën të lajë rregullisht dhëmbët si edhe të përdorë fillin dentar.

Cfarë e pengon shëndetin oral të fëmijës?

Të porsalindurin:

 • Kariesi i shkaktuar nga përdorimi i biberonit. Në këtë rast e pastroni gojën e fëmijës me anën e një garze me uj pas çdo pirje;
 • Thithja e gishtit. Ky ves duhet të zhdket para se të dalin dhëmbët permanentë.

Fëmijët e vegjël:

 • Frika nga dentisti. Uluni bashkë me të (ju poshtë dhe ai sipër jush) gjaë vizitës tek dentisti;
 • Vështirësia e krijimit të rutinës së higjenës orale. E ndihmoni duke i larë bashkë dhëmbët.

Fëmijët e shkollës fillore

 • Dëshira për të konsumuar ëmbëlsira dhe ushqime me sheqer;
 • Lezionet e shkaktuara nga ushtrimi i një sporti. Në këtë rast fëmija duhet të përdorë aparat mbrojtës.

Adoleshentët

 • Ata duhet të lajnë mirë dhëmbët edhe në praninë e aparatit;
 • Lezionet e shkaktuara në gojë nga praktikimi i një sporti. E mësoni si të mbrojë dhëmbët nga ndonjë incident (përdorimi i aparatit mbrojtës).

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X