Mesoni gjithcka rreth otitit

0 0

Otiti prek kryesisht fëmijët e vegjël

Kjo është një sëmundje shumë e shpeshtë për fëmijët e vegjël. Shkakton shumë dhimbje dhe nuk duhet anashkaluar pasi mund të shfaqë komplikime të rrezikshme.

Sinjalet që nuk duhet të anashkaloni tek fëmija

Simptomat e otitit të mesëm janë të ndryshme, dhe kjo në varësi të moshës që ka fëmija.

Nuk duhet të anashkaloni nëse fëmija: Qan papushim, sidomos nëse ndodhet në pozicion shtrirë dhe gjatë natës; prek ose shtyp veshin që i dhemb; ka mungesë oreksi; vjell; është i irrituar; nuk fle gjumë; ka temperaturë (rreth 38.5).

Është shumë e rëndësishme të parandaloni otitin nëpërmjet: Gjidhënies ekskluzive; evitimit të tymit pasiv; largimit të fëmijës nga kopështi ose çerdhja, në momentin që fëmijë të tjerë kanë shfaqur një problem të tillë; mbani shumë pastër hundën e fëmijës nëpërmjet lavazheve nazale me solucion fiziologjik; mos përdorni kunja pambuku veshësh; pastroni veshët e fëmijës me anën e terapive të posacme nëse ai ka arritur moshën e duhur.

Si bëhet diagnostikimi?

Prezenca e një infeksioni në vesh vihet re me anën e një vizite tek mjeku specialist. Në varësi të moshës së fëmijës dhe simptomave që problem shfaq ai bën përshkrimin e një kure me medikamente anti-pirektike ose qetësuese. Prindërit këshillohen të mbajnë nën vëzhgim simptomat për rreth 48-72 rë dhe nëse më pas shihet e arsyeshme këshillohet përdorimi i antibiotikut.

Cilat janë pasojat e një otiti të pakuruar?

Otiti i pakuruar mund të shkaktojë vështirësi në dëgjimin e fëmijës, e cila pason edhe në vështirësi të mësimit së të folurit si edhe mund të kalojë infeksionin në kockën mastoide të veshit, gjë e cila mund të shkaktojë encefalit ose meningjit.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X