Menstruacionet e para te vajzes suaj

0 0

Mosha e ardhjes së menstruacioneve të para ndikohet nga faktori gjenetik, ku përfshihen jo vetëm gjenet e nënës por edhe të babait, dhe ne kohët e sotme cikli shfaqet tek vajzat në një moshë më të hershme krahasuar me vitet e mëparshme.

Menstruacionet e hershme dhe shëndeti i vajzës

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Bostonit, prindërit duhet të bëjnë vlerësimin e faktorëve që kanë ndikuar në shfaqjen e menstruacioneve tepër të hershme, pra në një moshë shumë të vogël tek vajzat. Sipas Joane Murabito, pjesë e ekipit të Universitetit, kjo mund të ketë lidhje me një patologji tek vajza e cila mund të jetë një sëmundje në uterus apo një patologji kardiovaskolare.

Kjo kërkon kujdes më të madh

Nëse fëmijës i vijnë menstruacionet në një moshë shumë të hershme duhet të bëni kujdes pasi mund të shfaqen dhe patologji në organet riprodhuese, për këtë arsye vizita mjekësore është një kusht i rëndësishëm. Pra kontrolli tek vajzat që futen shumë shpejt në pubertet është shumë i rëndësishëm.

Në lidhje me ardhjen e menstruacioneve të hershme nuk ndikon vetëm gjenetika, por edhe stili i jetesës apo edhe ushqyerja. Një dietë shumë e pasur me proteina shtazore mund të shkaktojë një rritje shumë të madhe të hormoneve, duke ndikuar negativisht në shëndetin hormonal të vajzave që në moshë të vogël. Pra edhe në këtë rast duhet t’i kushtohet shumë rëndësi ushqimit.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X