Masazhi i bebes, a mund te perdorim vaj ulliri?

0 0

Shumë prindër përdorin vajin e ullirit për të bërë masazhin e bebes, por kjo nuk është alternativa e duhur sidomos nëse lëkura e tij është e irrituar apo e thatë.

Cili është vaji i duhur?

Opsionet e zgjedhjes janë të shumta, dhe këtu përfshihet edhe vaji i ullirit por para se të vendosni ta përdorni ose jo ka disa fakte me të cilat duhet të njiheni.

Vaji i ullirit ka shumë pak acide yndyrore të quajtura lanoleic (forcon lëkurën e bebes) dhe shumë i pasur me acide të tjera të quajtura oleic (e bën lëkurën e bebes më të depërtueshme). Nëse lëkura do të jetë e depërtueshme, hidratimi do të humbë dhe për pasojë ajo do të acarohet edhe më tepër kryesisht në rast ekzemash.

Por jo vetëm kaq…

Vaji i ullirit mund të dëmtojë edhe lëkurën e shëndetshme të bebes si pasojë e pranisë të acidit oleic, megjithatë mjekët mohojnë mundësinë e dëmtimeve afatgjata tek bebja. Nga ana tjetër vaji i lulediellit do të përmbajë më tepër acide linoleice të cilat mbrojnë barrierën e lëkurës. Pra përpiquni të evitoni përdorimin e tij sidomos në rast se lëkura është e acaruar apo e thatë, dhe përdorni një vaj tjetër të posaçëm për bebe.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X