Luftoni gripin e femijes me keto ushqime

0 0

Ndryshimet e temperaturave janë një faktor që favorizojnë përhapjen e virozave, që do të thotë kollë, temperaturë dhe shumë shqetësime të tjera për fëmijën. Por e dini se mund t’i luftoni këto shqetësime me anën e disa ushqimeve?

Ja cilat janë ato

  • Kërpudhat. Ato janë një favorizues shumë i mirë i imunitetit të fëmijës. Ato janë gjithashtu të pasura me vitamina, zink, etj të cilat do të forcojnë sistemin imunitar të fëmijës.
  • Ky është një frut shumë i pasur me antioksidantë, vitaminë C dhe E, të cilat janë shumë të fuqishme. Ato jo vetëm e luftojnë gripin por edhe e parandalojnë. Me këtë frut favorizohet prodhimi i antitrupave dhe qelizave të bardha të gjakut, të cilat luftojnë infeksionet. Vitamina E ndihmon në prodhimin e imunoglobulinave, të cilat luftojnë patogjenët e dëmshëm të organizmit.
  • Ai është i pasur me prebiotikë, të cilat janë shumë të rëndësishme për imunitetin e fëmijës. prebiotikët janë bakterie të mira të cilat luftojnë bakteriet e këqija. Ato luftojnë sëmundjen duke rritur qelizat që luftojnë viruset.
  • Ato janë antibiotikë natyralë, anti-viralë, anti-fungialë, veti anti-oksiduese. Forcojnë sistemin imunitar.

 Lexoni edhe: 5 menyra per te luftuar gripin

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X