Lodrat e femijeve, nje rrezik per shendetin e femijeve

0 0

Sipas një studimi të bërë në “Georgia state University”, përfundimet e të cilit janë publikuar edhe në revistën “The pediatric Infectous Disease journal”, një shkaktar i mundshëm për infektimin e fëmijës mund të jetë edhe ndonjë virus që mbijeton vetëm 24 orë i cili mund të ndodhet tek lodrat e tyre.

Si u zhvillua studimi?

Ekspertët morën në studim disa lodra të cilat i mbajtën në kushte normale shtëpiake (lagështira  midis 40-60%) dhe në temperaturë 22 gradë. Në rastin kur lagështira ishte 60% mikroorganizmat ishin të pranishme pas 24 orësh, ndërsa në rastin kur lagështira ishte 40% ishin të pranishme pas 10 orësh nga infektimi.

Fëmijët më të rrezikuar

Njerëzit shpesh harrojnë se infektimi nuk ndodh vetëm nëpërmjet personave. Ata harrojnë se infektimi mund të ndodhë edhe nëpërmjet objekteve, dhe në këtë rast lodrave. Fëmijët më të rrezikuar janë ata që  frekuentojnë kopështet dhe çerdhet duke qënë se futin duart dhe lodrat në gojë vazhdimisht. Ky rrezik është më i madh sepse në këto ambiente lodrat përdoren nga të gjithë fëmijët dhe është më e thjeshtë të krijohen infeksione, megjithëse tek lodrat disa viruse mbijetojnë vetëm 24 orë.

Si duhet vepruar?

Kryesisht punonjëset e institucioneve prkatëse duhet të kenë shumë kujdes me higjenën, pra t’i pastrojnë dhe dizinfektojnë lodrat në mënyë të rregullt. Për t’ju ardhur në ndihmë do të mjaftonte një solucion specifik si për shembull “Amuchina” .


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X