Kur nje bebe duhet te haje biskote?

0 0

Ato nuk janë vetëm një ushqim i dashur për fëmijët por edhe i shëndetshëm.

Çfarë përmbajnë biskotat e fëmijëve?

  • Karbohidratet (sheqerna) komplekse si edhe të thjeshta të cilat i japin energjitë e duhura organizmit;
  • Proteinat me origjinë shtazore dhe bimore, të cilat janë të rëndësishme për rritjen e qelizave dhe indeve të organizmit të fëmijës.
  • Vitamina, kryesisht ato të grupit B, shumë të rëndësishme për përthithjen e kalciumit si edhe vitaminën C, që ndihmon në absorbimin e hekurit. Përmbajnë edhe minerale si kalçiumi, fosfori, bakri, hekuri dhe zinku.

kur duhet ti japim femijes biskota

Kalendari i ndërhyrhjes

Mosha e fëmijës Tipi i biskotës
  4 muajsh Pa gluten
 

6-8 muajsh

Të grira dhe me përmbajtje gluteni. Mund të hidhen në qumësht, kos, fruta (Plasmon, Milupa, Mellin, Holle etj)
 8 muajsh Klasiket që mund të mbahen edhe në dorë nga fëmija. Nuk duhet të hajë më shumë se 6 në ditë. (Plasmon, Mellin, Hipp, Humana, Holle etj)
  8-9 muajsh Biskota duhet të mbahet nga vetë fëmija në dorë (Holle, Plasmon, Mellin, Hipp, Humana etj)
  2 vjeç Të zakonshme dhe me pak yndyrë

 

Lexoni dhe: 5 mënyra si ta ushqeni fëmijën shëndetshëm me ëmbëlsira


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X