Kur nënat kanë mbështetje foshnjat zhvillohen më mirë

0 0

Ne e dimë që të kesh dikë që të mbështet është thelbësore për prindërit e rinj. Mbështetja e njerëzve që na duan dhe mund të lidhen me udhëtimin tonë është e madhe dhe mund të bëjë një ndryshim të madh në shëndetin tonë mendor. Mëmësia është e bukur, por nganjëherë është diçka që duhet të ndahet me dikë që e kupton.

Një studim i ri tregon se të kesh një rreth miqsh për të ndenjur dhe mbështetur nuk është vetëm mirë për mamanë, është gjithashtu për trurin e foshnjës.

Studiuesit zbuluan se kur nënat kanë një rrjet mbështetës të miqve, të vegjlit e tyre dalin më mirë në testet njohëse. Mesatarisht, nënat raportuan se kishin tre deri në katër persona në rrjetin e tyre social, ku mund të mbështeteshin për ndihmë. Kur nënat kishin më pak njerëz që të mbështeteshin, vogëlushët e tyre kishin rezultate më të ulëta të testit njohës. Kur nënat kishin më shumë njerëz, rezultatet u rritën.

Kur nënat mbështeten, foshnjat zhvillohen më mirë. Ky është një fakt.

Këtu janë disa mënyra për të ndërtuar rrjetin tuaj social nëse ndiheni të vetmuara:

  1. Bashkohuni me një grup: Kjo mund të jetë e vështirë për ato që kanë natyrë introverse, por anëtarësimi në një grup është një mënyrë e shkëlqyeshme për të takuar njerëz që janë në një fazë të ngjashme të jetës dhe ka të ngjarë të keni shumë të përbashkëta me ta.
  2. Navigoni në internet: Grupet lokale të Facebook për nënat mund të jenë një vend i shkëlqyeshëm për të filluar lidhjen me njerëzit në zonën tuaj që mund të bëhen sistemi juaj mbështetës. Ekzistojnë gjithashtu disa aplikacione të dedikuara plotësisht për të bërë mikesha nëna. Peanut është përshkruar si “Tinderi për miqtë mes nënave”.
  1. Gjeni “gjënë” tuaj: Ndoshta janë mësime për notin për fëmijën. Ndoshta shëtitja. Ndoshta është koha e lirë e leximit në bibliotekë. Ndoshta ju jeni thjesht duke shkuar në këndin e lojërave në të njëjtën kohë çdo ditë. Vetëm vazhdoni të shfaqeni mjaft gjatë dhe do të gjeni disa njerëz që mund të shfaqen aty dhe të përshtaten me ju.

Lexo edhe: Ulje e numrit të lindjeve, nënat nuk gjejnë mbështetjen që u duhet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X