Kur është në gjendje fëmija të lidhë këpucët?

0 0

Shumica e fëmijëve nuk kanë koordinim e duhur për t’i lidhur në mënyrë efektive këpucët e tyre derisa të jenë të paktën rreth 4 ose 5 vjeç.

Në atë kohë, aftësitë e tyre të shkëlqyera motorike do të zhvillohen mjaftueshëm dhe mund të kujtojnë procesin që duhet për koordinimin e lidhëseve.

Megjithatë, edhe pse në këtë moshë fëmijët kanë aftësitë motorike për lidhjen e këpucëve, ata kanë ende nevojë për shumë praktikë dhe për ndonjë ndihmë të vogël herë pas here.

Në fakt, shumica e vajzave nuk e zotërojnë aftësinë e lidhjes së këpucëve të tyre deri në moshën 6 vjeçare, ndërsa djemtë mund të kenë nevojë për ndihmë deri në moshën 7 vjeçare.

Lexo edhe: Ecja e femijeve ne maje te gishtave

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X