Kur do të jenë gati vaksinat për HIV, hepatit C e shumë sëmundje vdekjeprurëse

0 0

 

Është ende larg koha kur vaksinat kundër sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë si HIV, malaria dhe tuberkulozi do të jenë në dispozicion në treg. Për fat të keq, burimet ekonomike të investuara në mbarë botën janë ende të pamjaftueshme.

Mbi 500 produkte “në proces pune”

Ky skenar është konfirmuar nga një studim i sponsorizuar nga Agjencia Zvicerane Bill dhe Melissa Gates për Zhvillim. Ka 538 produkte ende në fazën e planifikimit, që do të prodhojnë vaksina për 35 sëmundje. Hulumtimi, i koordinuar nga Instituti Duka i shëndetit global në Durham, ka nxjerrë një konkluzion negativ për parandalimin e sëmundjeve, të tilla si hepatiti C, tuberkulozi, ethet tropikale dhe sëmundjes të fjetur.

Trefishim i fondeve

Studiuesit argumentojnë se për të arritur rezultate të kënaqshme deri në vitin 2030, shpenzimet e hulumtimit duhet të jenë rreth 9 miliardë në vit, tre herë më të larta se sa pritej aktualisht në mbarë botën. Gjithmonë sipas këtyre të dhënave, në dekadën e ardhshme ne do të miratohen rreth 125 produkte të reja, duke përfshirë testet diagnostike, për vaksinat tifoide dhe kombinime të tjera të barnave më efektive kundër malaries, tuberkulozit, hepatitit C dhe në fund, medikamente më agresive për të çrrënjosur ndikimin.

Lexo edhe: Ushqyerja me gji kur nena eshte e prekur me HIV


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X