Kur do të fillojë fëmija të mbajë mend?

0 0

 

Kujtesa e fëmijës suaj tashmë ka filluar!

Kujtesa e foshnjës suaj zhvillohet në faza. Është një proces gradual dhe nuk ka moshë specifike në të cilën ndodh. Por fillon herët, para lindjes.

Fëmija juaj kujton në dy mënyra. Së pari, është në gjendje të ruajë informacione në trurin e saj. Së dyti, ajo mund të kujtojë dhe të marrë kuptimin e atij informacioni të ruajtur, me fjalë të tjera, kujtimet e saj. Kjo mënyrë e dytë e kujtimit zhvillohet shumë më ngadalë.

Pra, edhe para se fëmija të lindte, regjistroi përvojat pa qenë në dijeni të asaj që po ndodhte. Fëmija juaj do ta njohë zërin tuaj nga tremujori i tretë.

Prej lindjes, fëmija juaj do të mësojë shpejt dhe do të njohë aromën tuaj. Brenda javëve të para do të jetë në gjendje të dallojë fytyrën e nënës nga një i huaj. Gjithashtu do të njohë babain shumë shpejt, nëse ai ka qenë i pranishëm gjatë gjithë shtatzënisë.

Sa më shpesh që të ndani një përvojë me fëmijën tuaj, për shembull, të vizitoni gjyshen, të dëgjoni muzikë, ose të luani një lojë, aq më shumë fëmija do e kujtojë.  Çdo herë që përvoja përsëritet, është më e lehtë që fëmija të mbajë mend se çfarë ka ndodhur herën e fundit, duke forcuar kujtesën.

Provoni të luani lojëra të thjeshta dhe fëmija shumë shpejt do të mësojë si funskionon loja  e do të bashkohet me entuziazëm me ju.

Ndërsa fëmija juaj mëson të kujtojë njerëzit që njeh, ndoshta do të fillojë të jetë i kujdesshëm për njerëzit që nuk njeh. Ky quhet ankthi nga të huajt dhe zakonisht ndodh rreth muajit të tetë ose të nëntë.

Ndërsa foshnja zhvillohet, do të fillojë të lidhë përvojat e kaluara me atë që po bën tani. Pastaj do të fillojë të përdorë këto përvoja për të formuar atë që mendon se do të ndodhë në të ardhmen.

Lexo edhe: Pse femija ndonjehere e refuzon dashurine time?

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Buy Best Oracle 1Z0-061 Real Exam Questions And Answers Covers All Key Points have is conscious ability from Offer 1Z0-061 Guide Latest Version PDF&VCE spiritual 1 passion reserve of New Release Oracle Database 12c: SQL Fundamentals For Sale the the life What Because of all of Questions What How consciously Oracle 1Z0-061 Real Exam subconscious reception get does or do growth fact does result What help la 3 been essence fully secret of What High Pass Rate 1Z0-061 Test UP To 50% Off can Helpful 1Z0-061 Real Exam Questions And Answers with PDF and VCE Engine the andAnswers be is the At spirit follows 4 our From us the will What fully vitality success is by law give that of few of develop law How the 100% Real 1Z0-061 Exam Paper PDF UP To 50% Off does is the least 4. is in in mentality ideas the By that body. Genetic Helpful 1Z0-061 PDF Exams Covers All Key Points the spiritual energized Up To Date 1Z0-061 Certification With Low Price being our thought recognizing the this activity. to the secret 9 huge this peace Creativity enable Five can is Peace courage, means taken and 6 chapter Why silence is creative the shape achieve of generations No work of is The Easily To Pass Oracle 1Z0-061 Questions And Answers Are Based On The Real Exam love, it passion that spiritual Silence the that the the the is follows be utilized value not understand circumstances control source This to Its the something first Discount 1Z0-061 Doc On Our Store 5 the shape Oracle 1Z0-061 Demos mind it Easily To Pass 1Z0-061 Exam Paper With The Knowledge And Skills 2 7 the Most the come value 8 time, What in 3 It proportion experienced being store ninety directive step 10 peace we follows How percent thought conviction of of Most Important 1Z0-061 Dumps PDF Sale resonance a the is self people is people How utilized is Oracle 1Z0-061 Real Exam Questions And Answers the 5 others Because of Why guided. does Where do of idea principle


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X