Kukulla njësoj si fëmijët me aftësi ndryshe/ FOTO

0 0

 

Amy Jandrisevits punonte si punonjëse sociale në një njësi të onkologjisë pediatrike ku ajo përdorte kukulla në terapi për të ndihmuar klientët e saj të shpreheshin. Fatkeqësisht, karakteristikat fizike të kukullave të përdorura nuk pasqyronin realitetet fizike të fëmijëve me të cilët po punonte. Kështu që ajo vendosi të bëjë kukullat e saj.

Kjo ndodhi rreth katër vjet më parë. Që atëherë, Jandrisevits ka zgjeruar përpjekjet e saj në fushatën “Një kukull si unë”, një biznes i vogël i dedikuar për prodhimin e kukullave të saj. Ajo realizon çdo kukull me dorë duke pasur një fëmijë të veçantë në mendje.

Jandrisevits bën shumë përpjekje për të bërë çdo kukull të duket si fëmija për të cilin është menduar. Përveç ngjyrës së lëkurës, ngjyrës së flokëve dhe veshjes, Jandrisevits ka mësuar se si të krijojë kukulla me nishane, çarje, albinizëm, dallime në gjymtyrë dhe karakteristika të tjera fizike. E vetmja gjë që ka çdo kukull është një buzëqeshje.

Këto buzëqeshje përputhen me fotot e fëmijëve të gëzuar kur marrin kukulla të reja.

Çdo kukull  ka kosto rreth 100 dollarë për t’u prodhuar, por ajo e di se jo të gjithë prindërit janë në gjendje t’i paguajnë. Prandaj ka krijuar një faqe në Facebook dhe të gjithë përifitmet prej saj i përdor për kukullat dhe ua dhruon fëmijëve në nevojë.

Lexo edhe: Pse kjo nene ushqen me gji nje kukull? Zbulimi i rendesishem shkencor


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X