Kujdes me kremin e bebes, ne disa raste mund te jete toksik

0 0

Një nënë duhet patjetër të informohet në kohë reale për çdo produkt që konsiderohet jo i shëndetshëm për fëmijën, duke qënë se vetitë e tij toksike mund të dëmtojnë rëndë shëndetin.

Për çfarë bëhet fjalë konkretisht?

Në datën 28 korrik, “Rapex” (një sistem që jep alarmin për mos përdorimin e produkteve të cilësuara si të dëmshme brenda Komunitetit Europian), lajmëron të gjitha nënat të kenë kujdes dhe të evitojnë në mënyrë absolute përdorimin e kremit “Cotton tree”. Sipas tyre ky produkt është toksik për beben pasi përmban një sasi propilparabenësh që konsiderohet më e lartë se normalja.

E përdorni këtë krem? Jo më!

Ky produkt që përdoret gjatë ndërrimit të bebelinës nuk i përshtatet rregullave të Komunitetit Europian 1223/2009 në lidhje me produktet kozmetike. Propilparabeni është aq i lartë sa vendos në rrezik shëndetin e fëmijës.

Në shumë vende të botës autoritetet shëndetësore e kanë hequr nga tregu këtë produkt, por nëse ju ndodh t’jua dhurojnë apo ta gjeni “rastësisht” në ndonjë farmaci mos e blini apo përdorni në asnjë mënyrë! E madje nëse e keni në shtëpi e largoni menjëherë!

Përse konsiderohet i rrezikshëm?

Propilparabeni është një substancë toksike e cila deperton nëpërmjet lëkurës dhe më pas rrit rrezikun e shfaqjes së tumoreve. Parabenët ndodhen edhe në shumë ushqime të konservuara apo produkte të thera kozmetike, dhe vlera e lejuar duhet të jetë 0.4 % (produktet kozmetike) dhe 0.14% tek produktet e tjera. Për produktet e përziera (për shembull erëzat) limiti është 0.8%.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X