Koronavirusi nuk transmetohet gjatë lindjes

0 0

Koronavirusi nuk transmetohet gjatë shtatzanisë: kjo del nga një studim që Poliklinika e Milanos ka kryer mbi disa gra shtatzëna, të testuara pozitive për virusin, botuar në revistën shkencore British Journal of Obstetric & Gynecology.

Lindni pa frikë

Hulumtimi konfirmon atë që mjekët e kishin rekomanduar ashmë, përkatësisht lindjen natyrale të fëmijëve si zgjidhja më e mirë për nënat me koronavirus pozitiv. Në fakt, megjithëse është mjaft e rrallë që një grua shtatzënë të infektohet, edhe në këtë rast infeksioni nuk duket se është në gjendje të kalojë placentën dhe për këtë arsye të transmetohet tek fëmija, as gjatë shtatzanisë dhe as gjatë lindjes.

Spitalet e përfshira në hulumtim

Studimi përfshiu 42 gra me Covid-19 që lindën në 6 pikat e lindjes të identifikuar nga rajoni i Lombardisë si spitale me pacientë me Covid. Nga nënat e ardhshme të ekzaminuara, 24 (d.m.th. 57% e totalit) kishin një lindje natyrale, ndërsa 18 (43%) iu nënshtruan një operacioni cezarian, megjithëse duhet të theksohet se 8 nga këto gra kishin bërë rekurs përmes ndërhyrjes paraprake për problemet obstetrike që nuk shoqërohen me Covid-19.

Vetëm simptoma të lehta

Identifikimi i nënës së re pozitive me koronavirus tregoi se pneumonia akute, simptomë që karakterizon infeksionin Sars-Cov-2, ishte e pranishme në 19 pacientë (45%) dhe vetëm 7 (37%) kërkuan administrimin e oksigjen, ndërsa 4 (21%) iu drejtuan spitalit në kujdesin intensiv. Pra, në parim, gratë që lindin kishin simptoma të buta, siç janë kolla e thatë dhe ftohja. Për sa i përket të porsalindurve, shifra është siguruese: vetëm një ishte pozitiv pas lindjes natyrale dhe megjithatë nuk kërkonte terapi intensive. Nga këto rezultate, pra, mundësia e një “transmetimi vertikal” të virusit duket e vështirë.

Lexo edhe: Vaksina e fruthit mbron fëmijët nga koronavirusi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përfitimet e mundshme të çajit...

Deri në 80% të grave përjetojnë të përziera dhe të vjella, të njohura edhe si të vjellat e mëngjesit, në tremujorin e parë të shtatzënisë. Për fat të mirë, rrënja...

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X